mazury

Zwiedzanie rowerem Mazur – jak się przygotować?

Zwiedzanie rowerem Mazur jest bardzo dobrym pomysłem na zobaczenie tego pięknego obszaru. Dodatkowy jest to bardzo atrakcyjna opcja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Należy jednak do takiej wyprawy odpowiednio się  przygotować, by móc w pełni z podróży rowerem po Mazurach się cieszyć. O czym zatem należy pamiętać chcąc zwiedzać Mazury na rowerze i jak się do tego przygotować? Oto kilka praktycznych wskazówek, które wato wziąć pod uwagę.

Na początek wybór miejsca

mazuryChcąc zwiedzić Mazury na rowerze w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiedni nocleg. Możliwości na mazurach jest bardzo dużo, w ofercie noclegowej znajdzie się zarówno hotel, domki letniskowe jak i pokoje w willach. Czym zatem kierować się przy wyborze? Według www.warmia.mazury.pl warto zwrócić tutaj uwagę na położenie ośrodka – dobrze by znajdował się on w pobliżu jakichś tras rowerowych, dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować wycieczkę i rozpocząć zwiedzanie Mazur. Przy wyborze hotelu czy domku warto także sprawdzić czy posiada on zamknięty parking, na którym bezpiecznie będziemy mogli przechowywać rower, jeśli zabieramy swój na wyjazd lub czy ośrodek umożliwia wypożyczenie rowerów wczasowiczom. Jeśli okaże się to niemożliwe warto poszukać miejsca zlokalizowanego w pobliżu jakiejś wypożyczalni rowerów, by łatwo można było wypożyczyć potrzebny sprzęt.

Jakie rowery na Mazury?

Zwiedzenie Mazur na rowerze wymaga także zabrania czy też wybrania odpowiedniego rodzaju roweru. Na podstawie portalu portal.bikeworld.pl zasadniczo można wyróżnić takie rodzaje rowerów jak:

Rodzaj roweru

Charakterystyka

rowery górskie

przeznaczone do jazdy poza drogami asfaltowymi, które doskonale sprawdzają się w terenie, choć także z powodzeniem mogą być wykorzystywane na ścieżkach rowerowych, dostępne są w różnych wariantach

rowery szosowy

przeznaczone do jazdy po asfalcie

rower trekkingowe

typowo turystyczne, wyposażone są w bagażniki, błotniki i światła dynamo

rowery crossowe

uważane za połączenie roweru szosowego z górskim, przeznaczone do jazdy do drogach asfaltowych oraz ubitych gruntowych

rowery miejskie

przeznaczone do jazdy po utwardzonych drogach, zwykle są wyposażone w dodatkowe rozwiązania takie jak kosze, ich cechą charakterystyczną jest wyprostowana pozycja w czasie jazdy

rowery holenderskie

rowery podobne do rowerów miejskich, jednak o określonym stylu

fatbike

przeznaczone do jazdy po piasku i śniegu

Widać zatem, że wybór jest tu naprawdę duży, należy jednak pamiętać o tym, że zwiedzając Mazury na rowerze raczej będziemy korzystać z dróg leśnych lub też ze względnie utwardzonych dróg gruntowych, a co za tym idzie nie sprawdzą się tu takie rowery jak rowery miejskie, rowery holenderskie czy rowery szosowe. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydają się w tym wypadku być rowery górskie oraz rowery trekkingowe. Poza rodzajem samego roweru warto przy wyborze brać pod uwagę także i firmę. Sprawdzone marki to zawsze gwarancja jakości, a co za tym idzie także i poprawne działanie roweru. Warto brać tu pod uwagę np. rowery focus, które to są dość znane. Solidność roweru jest w tym wypadku o tyle istotna, że jeśli rower ulegnie awarii lub też nie będzie działał jak należy podróż po Mazurach na nim może być niezbyt przyjemna.

Rower elektryczny – czy to dobry pomysł?

Sport 1E-rowery stają się w Polsce coraz popularniejsze, jednak nadal wiele osób nie do końca wie czym charakteryzują się takie rowery. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że rowery elektryczne to nie skutery, a co za tym idzie nie da się na nich jechać bez pedałowania, co więcej silnik elektryczny wyłącza się jeśli przekroczona zostanie prędkość 25km2. Rowery elektryczne to zatem rozwiązanie przeznaczone dla osób starszych lub też dla osób, które chciałyby się cieszyć z dłuższych wypraw rowerowych jednak nie mają obecnie dostatecznie dobrej kondycji. Fakt ten sprawia, że rower elektryczny może być dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zwiedzić Mazury na rowerze, jednak nie będących w za dobrej kondycji fizycznej lub też mających rożnego rodzaju problemy zdrowotne.

Przygotowanie do wyjazdy – opracuj trasy

rowerPrzygotowując się do wyjazdu na Mazury, które chcemy zwiedzić na rowerze należy także już przed wyjazdem opracować sobie plan wycieczek. Przy wybieraniu tras należy uwzględnić zarówno to jakie miejsca chciałoby się zobaczyć jak i własne możliwości. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę zarówno rodzaj roweru jakim dysponujemy jak i własną  sprawność fizyczną, jeśli zwiedzanie Mazur w takiej formie ma być przyjemne trasa nie może być ponad nasze siły, ponieważ będzie się to mijać z celem.

Podsumowując temat

Zwiedzanie Mazur na rowerze jest bardzo ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu, by jednak było to przyjemne trzeba się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Ważny jest tu zarówno wybór odpowiedniego noclegu, jak i dobranie odpowiedniej trasy wycieczek jak i roweru. 

2 thoughts on “Zwiedzanie rowerem Mazur – jak się przygotować?”

Leave a Comment