Zmiękczanie wody w domu

Jakie problemy niesie ze sobą twarda woda? Jak sobie z nią poradzić i czy opłaca się ją uzdatniać we własnym zakresie i na własny użytek? Woda płynąca w naszej instalacji może być przyczyną szeregu problemów w każdym gospodarstwie domowym. Zarówno te drobne i błahe, jak i te poważne, po jakimś czasie zaczynają być irytujące i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Można temu zapobiec na kilka sposobów, zmiękczając wodę doraźnie lub stosując bardziej profesjonalny sposób, pozwalający na uzdatnienie wody w całej instalacji domowej.

Korzyści ze zmiękczania wody

popularne zmiękczacze wodyNa wstępie warto wyjaśnić, czym charakteryzuje się twarda woda i dlaczego stwarza takie problemy. Twardą wodą określamy wodę o zbyt wysokiej zawartości wapnia i magnezu. Te dwa pierwiastki odpowiadają za trudny do usunięcia nalot na ściankach kabiny prysznicowej czy na umywalkach. Nieestetyczne osady na sanitariatach to jedynie wierzchołek góry lodowej, ponieważ oprócz problemów ściśle kosmetycznych twarda woda powoduje szereg poważniejszych usterek i awarii. Idąc dalej, po osadzie w łazienkach, na dnie czajnika zobaczymy grubą warstwę kamiennego osadu, który sprawia, iż woda gotuje się dużo wolniej, a w herbacie zaczynamy znajdować drobinki białego nalotu. Doczyszczenie takiego czajnika wcale nie jest proste. Kamień osadza się także na grzałce pralki, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, które ją zabezpieczą. To samo dzieje się w zmywarce i automacie do kawy. Ten ostatni, pomimo stosowania filtra, należy regularnie odkamieniać. Najtrudniejszą i jednocześnie najdroższą awarią do usunięcia jest awaria podgrzewacza wody. Grzałka w urządzeniu stopniowo otaczana jest przez bardzo trudny do usunięcia kamień kotłowy. Czasem nawet bardzo ciężkie środki do odkamieniania nie są w stanie poradzić sobie z tym osadem. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które uwolni nas od wszystkich niedogodności twardej wody są popularne zmiękczacze wody. Są to urządzenie uzdatniające twardą wodę w całej domowej instalacji. Inwestując w zmiękczacz będzie można zapomnieć o wszystkich wyżej wymienionych problemach. Nie będzie także konieczności zakupu ciężkiej i inwazyjnej chemii do odkamieniania.

Zmiękczanie wody już na wejściu instalacji do budynku pozwoli korzystać z wody o przyjaznych parametrach dla naszych urządzeń jak i dla nas samych. Zniknie problem z wysuszona skórą, włosy nabiorą blasku, a o szorowaniu kabiny prysznicowej będzie można zapomnieć. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety takiego urządzenia oraz minimalne koszty użytkowania trzeba stwierdzić, że inwestycja w zmiękczanie wody jest opłacalna.