zdrowa dieta

Zdrowa dieta – co jest ważne?

Stosowanie zdrowej diety ma nam pomóc zachować zdrowie i dobrą kondycje jak i pomóc ograniczyć ryzyko zachorowania na różne choroby. Dodatkowo zdrowa i zbilansowana diety może pomóc schudnąć jak i poprawić ogólne samopoczucie. Co jednak należy o odżywienia wiedzieć by zdrowo się odżywiać i jakie rozwiązania mogą nam pomóc w prowadzeniu zdrowej diety? Odpowiedzi Na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Zdrowe odżywianie – czyli jak powinna wyglądać nasza dieta

zdrowa dietaW wielu artykułach na portalu www.zdrowyportal.org można przeczytać, że samo słowo dieta kojarzy się większości osób z dużymi restrykcjami żywieniowymi, podczas gdy w większości przypadków, zdrowa dieta sprowadza się do przestrzegania stałych i częstych pór posiłków, jak i spożywania produktów jak najmniej przetworzonych które są bogate w wartościowe substancje odżywcze. To własnie skomponowanie diety, czyli ustalenie tego co ma znaleźć się w naszym jadłospisie jest tutaj najważniejsze. Obowiązkowo w standardowej diecie powinno znaleźć się mięso drobiowe, bogate w chude białko, ryby które dostarczają cennych kwasów omega 3. Ważne jest także spożywanie dostatecznie dużej ilości warzyw i owoców, o czym bardzo często się zapomina. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tu świeżo wyciskane soki, najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wolnoobrotowa wyciskarka do soku, która pozwala uzyskać z owoców i warzyw największa ilość cennych składników. Niemniej także i standardowa wyciskarka do soku się sprawdzi o ile soki będą przygotowane regularnie i ze świeżych owoców i warzyw. Należy pamiętać o tym, że choć zarówno owoce jak i warzywa powinny znaleźć się w diecie, to jednak więcej powinno być w niej warzyw.

Co warto zmienić w swoich nawykach żywieniowych?

jedzenie wegetariańskieWarto pomyśleć o zastąpieniu typowych składników codziennej diety tymi bardziej dietetycznymi. Dobrą zmianą może okazać się zastąpienie zwykłego oleju oliwą czy takim rozwiązaniem jakim jest olej kokosowy nierafinowany. Taki olej ma też tę zaletę, że przyspiesza odchudzanie, co dla wielu osób zmieniających sposób żywienia także może mieć spore znaczenie. Chcąc przejść na zdrową dietę warto także zacząć stosować zdrowe i naturalne produkty. Płatki pochodzące z naturalnych upraw bez dodatku cukru, bio jogurty, itd. zrobią dużą różnice w codziennej diecie. Dobrym rozwiązaniem będzie tu sklep ze zdrową żywnością, których obecnie jest całkiem dużo, więc robienie takich zakupów nie powinno być problematyczne. W przypadku zdrowej diety zaleca się także ograniczenia spożywania takich produktów jak sól czy cukier, przy czym biały cukier dobrze jest zastąpić brązowym.

Dieta pudełkowa – czyli jak nauczyć się zasad zdrowego odżywiania

dieta pudełkowaDobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o wyuczenie zdrowych nawyków żywieniowych na początek może być dieta pudełkowa. Taka dieta może być stosowana zarówno przez osoby, które chcą schudnąć jak i utrzymać linie, ponieważ dostępna jest ona w kilku wariantach kalorycznych, w takim przedziale jak 1400-1800 kcal. Wysokość kaloryczna posiłków w diecie jest tutaj całkowicie dowolna i to osoba wybierająca dietę decyduje o niej. Po zdecydowaniu się, na taka dietę otrzymuje się zestaw produktów; musli, mieszanki zbożowe, przyprawy oraz zioła. Resztę produktów takich jak mięso, warzywa czy owoce dokupuje się samodzielnie. Dietę pudełkową zaleca się przede wszystkim osobom, które chcą nauczyć się jak się zdrowo odżywiać. Niemniej do zalet według artykułu na portalu portal.abczdrowie.pl diety pudełkowej można zaliczyć takie cechy jak:

  • czas przygotowania posiłków
  • smaczne przepisy
  • brak konieczności samodzielnego liczenia kalorii
  • praktyczne posiłki – można je zabierać w pudełkach
  • gotowy jadłospis

Stosowanie takiej diety pudełkowej przez kilka miesięcy pomoże nam się przyzwyczaić do zdrowego sposobu przygotowania posiłków jak i od regularnego spożywania ich. Kiedy już zapoznamy się z zasadami zdrowego żywienia możemy zacząć samodzielnie układać plan żywieniowy.

Dieta wegańska – czy to jest zdrowe?

jedzenie wegańskieDieta wegańska budzi dość wiele kontrowersji, jako że jest to radykalna odmiana wegetarianizmu, przez co wykluczone zostaje nie tylko mięso, ale także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, odpowiednie zbilansowanie jest jest trudne. Podstawą żywieniową w tej diecie są zboża i glony morskie, dalej rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, soja i tofu. W diecie wegańskiej spożywa się natomiast mało takich produktów jak miód, cukier, herbata czy kawa. Co ważne tak rygorystyczna dieta może mieć jednak pozytywny wpływ na stan zdrowia i organizm człowieka. Udowodnione zostało, że taki sposób odżywiania pomaga schudnąć, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nadciśnienie i niektóre nowotwory. Należy jednak mieć świadomość, że nieprawidłowo ułożona dieta wegańska może być przyczyną takich schorzeń jak: anemia, krzywica, zaburzenia neurologiczne. W związku z czym dieta wegańska zawsze powinna być konsultowana z dietetykiem i przez niego układana w innym wypadku może być niebezpieczna.

Podsumowując

Stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety samo w sobie nie jest trudne. Największym problemem jest wpojenie sobie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych i zapoznanie się z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania. 

1 thought on “Zdrowa dieta – co jest ważne?”

  1. w obecnych czasach, gdzie na nic nie ma się czasu, rozwiązanie jakim jest dieta pudełkowa jest świetnym pomysłem. Nie traci się czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków z odpowiednia ilością kalorii.

Leave a Comment