Zastosowanie pompy próżniowej do klimatyzacji

W przypadku serwisów instalacji klimatyzacji niezbędne jest posiadanie odpowiedniego rodzaju sprzętu, który umożliwi skuteczne oraz szybkie naprawienie wszelkich uszczelek. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim takie elementy, jak na przykład wykrywacz nieszczelności, multimetr, roztłaczarka czy pompa próżniowa. Oczywiście można spotkać takich serwisantów, którzy obywają się bez tego ostatniego elementu, jednak jakość ich usług może pozostawiać wiele do życzenia.

Jak używać pompy próżniowej do klimatyzacji?

nowa pompa próżniowa do klimatyzacjiWydaje się, że pompa próżniowa w przypadku serwisów klimatyzacji jest nieodzownym elementem. Przez jej podłączeniem do prądu oraz uruchomieniem, należy upewnić się, że włącznik jest ustawiony w pozycji oznaczającej wyłączenie, jak również otworzyć kanał wydechu. Dobrym wyborem jest nowa pompa próżniowa do klimatyzacji. Takie urządzenie będzie działało znacznie sprawniej i wydajniej. Pompę należy napełnić olejem do poziomu podanego w instrukcji obsługi. Po jej włączeniu należy także nadzorować jej pracę przez kilkadziesiąt sekund, aby mieć pewność, że zaczęła tłoczyć gazy w sposób regularny oraz bez jakichkolwiek zakłóceń. W czasie pracy dodatkowo konieczne jest kontrolowanie poziomu oleju, ponieważ jego niedostatek może powodować, że wytworzona próżnia okaże się niedostateczna. Zarówno pojawianie się nadmiaru, jak i niedoboru oleju, mogą szkodzić pompie. Dodatkowo warto zwracać uwagę, aby olej w pompie był zawsze czysty. Wybór modeli pomp próżniowych jest ogromny, dlatego potencjalny użytkownik powinien dobierać urządzenia do rodzaju klimatyzacji, w jakiej się specjalizuje, bądź zamierza specjalizować. Inne wymagania są stawiane w przypadku klimatyzacji samochodowej, inne dla instalacji w domach jednorodzinnych, jeszcze inne w przypadku dużych systemów, na przykład w galeriach handlowych. Wśród najważniejszych parametrów pompy próżniowej wymienia się wydajność (w metrach sześciennych na godzinę), prędkość pompowania oraz ciśnienie na wyjściu.

Warto wybierać modele, które mają wbudowany wakuometr przy pomocy którego można sprawdzać poziom próżni. Dodatkowo zawór zwrotny powinien zabezpieczyć przed cofaniem się oleju, a jego poziom być widoczny przez wziernik. Znaczące będzie także zabezpieczenie przed pojawianiem się wydmuchów pary oleju poprzez zbiornik i separator na wydechu. W przypadku pompy próżniowej o wysokim momencie rozruchowym, jej uruchomienie będzie łatwiejsze, natomiast efektywność pracy znacznie wyższa.