Zadania króćców elastycznych w stalowych instalacjach

Wykonanie instalacji gazowej lub wentylacyjnej w naszym domu jest stosunkowo prostym zadaniem. W założeniu, cały układ działa cały czas w podobnej temperaturze, niezależnie od pory roku. Nawet jeżeli pojawią się jakieś drgania, to na stosunkowo krótkich przewodach, są one dość szybko tłumione. Problem pojawia się dopiero w większych obiektach, w których znajduje się bardzo dużo rur i przewodów, które są narażone na zmianę temperatur oraz zmiany ciśnienia zewnętrznego i wewnętrznego.

Elementy elastyczne w budowie instalacji

Króćce elastyczneBudowa większych instalacji jest znacznie bardziej skomplikowana, niż może nam się wydawać. W ogromnych zakładach często jest tak, że część instalacji znajduje się na w środku hali, a pozostała część na zewnątrz. Skutkiem tego jest powstawanie dodatkowych naprężeń w poszczególnych rurach oraz całych układach. Ze względu na to, że odkształcenie przyrasta proporcjonalnie do długości elementów, należy zastosować elementy, które zniwelują skutki takich odkształceń. Najczęściej stosuje się króćce elastyczne, które montowane są na złączeniach rur. Są to kształtki, o średnicy rur tworzących instalacje, wykonane z metalowych złączy oraz elastycznego materiału. Taki element przykręca się do obu przewodów. W ofercie producentów możemy znaleźć kompresory tkaninowe posiadające bardzo dobre parametry techniczne. Po pierwsze są one bardzo szczelne, więc doskonale sprawdzę się w przewodach, przez które przepływają gazy i ciecze. Posiadają również dużą wytrzymałość na ciśnienie panujące wewnątrz instalacji. Oznacza to, że całe połączenie będzie bezpieczne i nie musimy obawiać się o to, czy dana instalacja nie zostanie uszkodzona. Króćce elastyczne mają jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Muszą one tłumić drgania, które powstają w urządzeniach wymuszających przepływ. Dzięki temu rury nie wpadają w rezonans, a połączenia poszczególnych elementów nie ulegają osłabieniu.

Montaż takich elementów nie jest trudny, jednak powinniśmy pamiętać, że błona nie może być zbyt naciągnięta. Jeżeli zbyt naprężymy kształtkę może nastąpić jej pęknięcie. Narażona na takie siły jest szczególnie zimą, kiedy stalowe rury zaczynają się kurczyć. Dlatego z całą pewnością należy stosować się do zaleceń producenta. Wtedy na pewno uzyskamy połączenia, które będą trwałe i praktyczne.