Wygodne buty do biegania

Najzwyklejsze buty biegowe w zupełności wystarczały do udziału w amatorskich konkurencjach i lokalnych zawodach biegowych, aczkolwiek po wejściu do krajowych zawodów sprinterskich stwierdziliśmy iż najwyższa pora wymienić obuwie na lepsze i znacznie bardziej profesjonalne. Konkurencje biegowe na skalę krajową były bowiem znacznie trudniejsze, a używanie w nich standardowego obuwia mogłoby znacznie pogorszyć wyniki.

Nowoczesne buty do konkurencji biegowych

profesjonalne kolce sprinterskieStandardowe buty do konkurencji biegowych, jakie można dostać w każdym sklepie sportowym nie różnią się wiele od typowych butów treningowych, przeznaczonych do ogólnosportowych aktywności fizycznych. Mają one co prawda kolce stabilizujące w podeszwach, aczkolwiek nie są one wystarczająco trwałe ani też wygodne by można było w nich brać udział w prestiżowych zawodach i konkurencjach wymagających najlepszego obuwia. Profesjonalne kolce sprinterskie są natomiast nie tylko wygodne, ale również zapewniają doskonałą przyczepność na każdej nawierzchni, nieważne jak niestabilnej. Mogą być więc używane nie tylko na bieżni, ale również na mniej stabilnych nawierzchniach do biegu z przeszkodami lub też w konkurencjach skokowych. Takie obuwie zazwyczaj dopasowywane jest do konkretnej dyscypliny sportowej, więc w profesjonalnych sieciach sportowych można obejrzeć buty dostosowane do konkurencji sprinterskich, jak i do każdej innej dyscypliny biegowej. Nas najbardziej interesowały buty typowo sprinterskie, utrzymane w używanym od dawna niskim kroju, lekkie i nie krępujące ruchu w żaden sposób i zdecydowanie wygodne. Intensywny, szybki bieg powoduje błyskawiczne nagrzewanie się organizmu, dlatego też buty do takich dyscyplin posiadają niemal zawsze warstwy termoaktywnego materiału, zapobiegające przegrzaniu czy obtarciom stóp.

Ich podeszwy nie są również tak sztywne jak w pozostałych odmianach obuwia biegowego, a przez to uważane są za znacznie wygodniejsze. W przeciwieństwie do zwykłego obuwia sportowego, buty sprinterskie mają też podszewkę, aczkolwiek bardzo cienką. Ma ona za zadanie wyłącznie osłaniać nogi przed możliwością obtarcia podczas biegu, wywoływanego przede wszystkim przez wewnętrzne szwy butów, które w zwykłych butach biegowych bezpośrednio stykają się ze stopami.