Urządzenie do mierzenia pulsu

W celu zachowania zdrowia musimy poddawać się badaniom diagnostycznym. Tylko wcześnie wykryta choroba ma szanse na szybkie i całkowite wyleczenie. Dostęp do różnych specjalistów wcale nie jest łatwy. Warto wiec samemu monitorować stan swojego zdrowia na przykład za pomocą glukometru, ciśnieniomierza, pulsoksymetru, a nawet zwykłej wagi.

Do czego służy pulsoksymetr?

co to jest pulsoksymetrWielu z nas zastanawia się co to jest pulsoksymetr. Jest to urządzenie elektroniczne służące do pomiaru wysycenia krwi tlenem. Czyli do tak zwanej saturacji. To małe urządzenie zakładane jest na palec. Musi bycnono w każdym szpitalu, karetce pogotowia i coraz częściej kupujemy je do swojego mieszkania. Te urządzenia są wykorzystywane głównie na oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii, na salach operacyjnych oraz w ambulansach. Służą do monitorowania stanu pacjenta w przypadku trudności z oddychaniem oraz podczas i po zakończeniu znieczulenia ogólnego stosowanego w operacjach. W szpitalach wykorzystuje się zazwyczaj większe urządzenia niż te na palec. Mogą być one stosowane są we wszystkich grupach wiekowych – od noworodków po osoby starsze. U małych dzieci stosuje się pulsoksymetry w postaci opaski z czujnikiem, która zakładana jest zazwyczaj na nadgarstek lub stopę. Często umożliwiają one także ciągły pomiar temperatury ciała dziecka.

Obecnie w lepiej zaopatrzonych sklepach medycznych oraz aptekach znajdziemy wiele przydatnych urządzeń. Takich, których nie może zabraknąć w celu monitorowania stanu naszego zdrowia. Większość z nich widzimy tylko w szpitalach lub w karetce pogotowia. Są tez jednak takie przyrządy, które możemy samodzielnie obsługiwać w domu i możemy dzięki temu monitorować swój stan zdrowia. Oczywiście Olę przypadku złego stanu zdrowia należy zgłosić się do lekarza.