Trawersy aluminiowe i inne części konstrukcji scenicznych

Konstrukcje sceniczne, które możemy zobaczyć na dużych i mniejszych festiwalach, są podstawowym elementem tworzenia zaplecza dla występujących zespołów. Dzięki temu, że są one zbudowane z trwałych materiałów, a całość konstrukcji jest zaprojektowana w bardzo solidny sposób, możliwe jest szybkie zmontowanie całego zaplecza scenicznego. Dzięki odpowiednim elementom konstrukcyjnym ekipa techniczna potrafi w szybki sposób uporać się z postawieniem nawet bardzo dużej sceny, którą widzimy na festiwalach plenerowych.

Trawersy aluminiowe – podstawa konstrukcji scenicznych

nowe trawersy aluminioweJednym z najbardziej kluczowych elementów całej sceny, na którym spoczywa cała konstrukcja, są wielkogabarytowe kratownice aluminiowe. To dzięki nim scena utrzymuje duże przeciążenia, a cała konstrukcja jest niezwykle zwarta, sztywna, oraz odporna na duże siły i naprężenia. Te elementy to zazwyczaj nowe trawersy aluminiowe, które łączą w sobie lekkość aluminium oraz niezwykła wytrzymałość. Kratownice są tak zaprojektowane, aby możliwe było ich łączenie z innymi elementami, a cała konstrukcja mogła być utworzona z elementów o określonej wielkości. Dzięki takiej modułowej budowie scena może zostać postawiona bez użycia specjalistycznego sprzętu. Konstrukcje trawersów aluminiowych są konstruowane z rurek o odpowiednim przekroju oraz lamelek, które są integralną częścią całości. To dzięki połączeniu tych dwóch elementów, możliwe jest osiągnięcie maksymalnej trwałości materiału aluminiowego. Dzięki temu, że gniazda łączące poszczególne elementy są znormalizowane, całość rusztowania scenicznego może zostać połączona bez użycia dodatkowych elementów i narzędzi. Dzięki temu łatwo jest rozmontować całą konstrukcję, a cały proceder nie zajmuje dużo czasu i energii osób pracujących w tej branży. Kratownice sceniczne posiadają wszelkie certyfikaty oraz są poddawane systematycznym kontrolom.

Oprócz trawersów niezbędne są także inne elementy konstrukcji scenicznej. Należą do nich podesty, statywy, oświetlenie i telebimy. Wielkie koncerty i festiwale wymagają użycia konstrukcji i ramp oświetleniowych, które mogą być pomocne w zapewnieniu odpowiedniego naświetlenia występu muzyków. Elementy sceniczne muszą także posiadać odpowiednie mocowania, które są kluczowym elementem bezpieczeństwa konstrukcji.