Szambo i oczyszczalnia – wady i zalety

Jeżeli z jakiś względów nie możemy lub nie chcemy korzystać ze stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, pozostają nam dwa rozwiązania aby w legalny sposób odprowadzać nieczystości z naszego gospodarstwa. Pierwszym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, której założenie jest drogie, ale sama eksploatacja nie uszczupli naszego portfela. Alternatywnie możemy skorzystać również z tradycyjnego sza ba. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

Szambo czy domowa oczyszczalnia?

szamba betonowe małopolskaDo niedawana jedynym rozsądnym wyjściem na odprowadzanie nieczystości i ścieków była budowa szamba. Szambo jest to zakopany w ziemi pojemnik na nieczystości o różnej wielkości, który trzeba cyklicznie opróżniać, zatrudniając do tego odpowiednich fachowców. Jest wykonany albo z tworzywa sztucznych, albo ma formę prostopadłościanu wykonanego z żelbetonu. Szambo montuje się w ścisłej odległości od domu a jego wielkość musi być uzależniona od liczby mieszkańców danego budynku. Co ważne, nieczystości nie można pozbywać się na własną rękę, to znaczy wywozić je, zakopywać albo wypuszczać do rzek czy jezior, gdyż jest to karalne. Każdy posiadacz szama jest zmuszony zgłosić ten fakt w starostwie, a samo szambo musi być oczyszczane przez upoważnioną przez starostę firmę, która przyjeżdża cyklicznie aby je opróżnić, w zależności od ilości mieszkańców co kilka miesięcy lub nawet co dwa tygodnie. Zalety to tanie koszty budowy szamba, chociaż ich ceny zależą ściśle od regiony, jeżeli chcemy wybudować szamba betonowe małopolska jest tym regionem, gdzie ich cena jest najniższa, wahając się do trzech tysięcy w górę. Wady to droga eksploatacja, związana z wywozem nieczystości – jest to jednorazowy koszt w wysokości około trzystu złotych. Dodatkowo należy pamiętać o konieczności samodzielnych wykonywania samodzielnych prac konserwacyjnych, związanych z samodzielnym czyszczeniem szamba.

Alternatywą dla szamba jest założenie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest ona pozornie droższa, bo cena jej założenia i montażu to kilkanaście tysięcy złotych, ale szybko się to zwraca ze względu na brak konieczności wywozu nieczystości – są one rozkładane na miejscu. Kolejne zalety to brak wydzielania nieprzyjemnych zapachów i dużo większa ekologiczność, szczególnie przy korzystaniu z oczyszczalni ekologicznych.