Stosowanie nasuwek konektorowych

Odpowiednie łączenie przewodów elektrycznych pozwala na sprawne, a przede wszystkim bezpieczne działanie urządzenia. Jednym z najłatwiejszych sposobów na trwałe łączenia dwóch kabli jest zespolenie ich dzięki nasuwkom i wsuwkom konektorowym.

Charakterystyka końcówek konektorowych

Nasuwki konektoroweKońcówki konektorowe są szeroko stosowane w instalacjach elektrycznych, np.: w branży motoryzacyjnej czy sprzętach AGD. Podłączenie przewodu do zacisku urządzenia jest możliwe właśnie dzięki nasuwce. Łączenie ze sobą nasuwki z wsuwką to prosty i trwały sposób na połączenie dwóch odcinków przewodu. Połączenie takie uzyskuje się dzięki odpowiedniej, wskazanej przez producenta, formie zaprasowania końcówki. Takie końcówki kablowe mogą występować w wersji z izolacją lub bez niej. Dostępne są też w wielu wariantach i wykonane z różnych materiałów – to, na jaką nasuwkę i wsuwkę się zdecydujemy będzie ściśle powiązane z tym, na jakich przewodach będziemy ich później używać. Nasuwki różnią się od siebie wymiarem i rodzajem wtyku. Dobór odpowiednio dopasowanej nasuwki, i współpracującej z nią wsuwki, zapewni bezpieczne połączenie odcinków przewodu w instalacji elektrycznej. Najczęściej spotykane są nasuwki konektorowe wykonane z mosiądzu. Jednak znaleźć można i takie wykonane z miedzi, brązu, niklu lub stopu kilku metali. Wśród końcówek kablowych, prócz konektorowych, można wyróżnić między innymi: końcówki oczkowe, aparatowe, czy rurowe. W doborze odpowiednich możemy posiłkować się artykułami internetowymi, lub skorzystać z konsultacji ze specjalistą, jakie oferuje większość sklepów sprzedających końcówki kablowe.

Zaopatrując się w potrzebne końcówki kablowe rzadko kiedy uda nam się zakupić pojedyncze egzemplarze. Częściej są one sprzedawane w paczkach po dziesięć, pięćdziesiąt, lub więcej sztuk. Tym bardziej zadbajmy o to, by były one odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.