Stabilny popręg dla konia

Jeździectwo to ze względów finansowych bardzo wymagający sport. Kosztowne jest nie tylko utrzymanie samego konia, ale również całe jego wyposażenie. Począwszy od siodła, poprzez czerpak, strzemiona i ogłowie, po sam popręg.

Jak ważnym elementem wyposażenia jest popręg?

popręg dla koniaTak naprawdę każdy z powyższych elementów jest ważny, a ich osobne przeznaczenie nijak nadaje się do użytkowania. Popręg dla konia to część wyposażenia, która jest odpowiedzialna za stabilizację siodła, a co za tym idzie jeźdźca. Tak naprawdę jest to dosyć gruby i szeroki pas biegnący pod brzuchem naszego wierzchowca, którego zaczepienie znajduje się po obu stronach siodła. Jego rodzaj, długość i materiał z jakiego jest wykonany musi oczywiście odpowiadać zwierzęciu pod względem rozmiaru, przeznaczenia jak i charakteru. Dbając o jego najwyższy komfort popręg musi być perfekcyjnie dopasowany, w taki sposób aby w żaden sposób nie wywierał na wierzchowcu bolesnego nacisku, a co ważniejsze nie ranił. Musi przy okazji być elastyczny i wytrzymały, aby odpowiednio spełniać też swoją stabilizującą funkcję. Materiały z jakiego wykonywane są popręgi są naprawdę różnorakie, a ich wybór mocno uzależniony jest od jego przeznaczenia i temperamentu naszego konia. Głównym podziałem są te produkowane z jednolitego pasa materiału lub te plecione, różnią się one wtedy miękkością i elastycznością. Popularnym surowcem, z którego stworzone są popręgi jest wełna. Jak do tej pory to jest ona najlepiej sprawdzającą się tkaninom, aczkolwiek na rynku znajdziemy również takie wykonane z bawełny, a także skóry oraz plecionego akrylu. Zwykle oprócz walorów jakościowych, znacznie różnią się one wtedy ceną.

Komfort i wygoda dla konia oraz równowaga jeźdźcy to naprawdę duży krok do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Popręg to także ważny element odpowiedzialny za gwarancję bezpieczeństwa, nie tylko dla wierzchowca, ale również osoby, która na nim zasiada i kieruje.