Słomki ekologiczne czyli biodegadowalne i wielokrotnego użytku

Foliowe torebki, reklamówki, plastikowe sztućce, słomki, jednorazowe opakowania na żywność czy kosmetyki to główne źródło wszechobecnego plastiku, którego naturalny rozkład trwa dziesiątki lat a utylizacja jest kosztowna i często szkodliwa dla środowiska. Rozwiązanie tego problemu to zmiana sposobu myślenia każdego z nas.

Papierowe słomki ekologiczną alternatywą dla plastiku

ekologiczne słomki

Zmiana sposobu postrzegania człowieka w kontekście otaczającego go środowiska naturalnego to podstawa skutecznej ochrony środowiska. Tak długo jak długo będziemy stać na stanowisku, że przecież sami niczego nie zmienimy, naprawdę niczego nie zmienimy. Bo właśnie zmieniając nasze indywidualne podejście do kwestii utylizacji odpadów czy ograniczenia plastiku w naszej przestrzeni – zmienimy wszystko. Poczynając od maleńkich kroków jakimi mogą być segregacja śmieci, zastępowanie jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń tymi wielokrotnego użytku czy plastikowych słomek papierowymi lub metalowymi. Od kiedy na moim osiedlu obowiązuje dość rygorystyczna segregacja śmieci. Zauważyłam, że najszybciej zapełnia się kosz z plastikami. Już samo to daje mi do myślenia i sprawia, że staram się pamiętać o materiałowych siatkach na zakupy zamiast foliowych jednorazówek, stosowaniu szklanych pojemników do przechowywania żywności a ostatnio zainwestowałam w ekologiczne słomki. Mój syn uwielbia pić przez słomkę bo wtedy „wszystko lepiej smakuje”. Wielokrotnie już spotkałam się z papierowymi słomkami do picia, które dostawałam w restauracji z zimnym napojem. Były zadziwiająco wytrzymałe i spokojnie wystarczały na wypicie jednego napoju. Wydają się doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie do zimnych i ciepłych napojów używa się setek słomek dziennie. W przypadku plastikowych słomek jest to całkiem spora cegiełka w budowanej przed nas co dzień górze śmieci. Natomiast papierowe słomki są całkowicie biodegradowalne i nie szkodliwe dla środowiska.

Na potrzeby domowe lepiej sprawdzają się słomki wielokrotnego użytku. Ja postanowiłam kupić kilka słomek metalowych. Napoje smakują tak samo dobrze jak te pite przez plastikowe słomki a dzięki sprytnym szczoteczkom na długich metalowych uchwytach, można je bardzo dokładnie umyć co pozwala na higieniczne używanie słomek przez wszystkich domowników.