Skuteczne ustawienia Hellingera

Obecnie problemy psychiczne nie są już tematem tabu, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz częściej mówi się o wpływie problemów na naszą psychikę, a także o tym, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Coraz więcej osób zaczyna odczuwać presję związaną z rosnącą liczbą obowiązków domowych, zawodowych, a także z faktem, że w mediach społecznościowych promowany jest obraz człowieka produktywnego, który bardzo dużo pracuje, a niewiele odpoczywa.

Ustawienia systemowe stają się popularną metodą terapeutyczną

profesjonalne ustawienia systemowe berta hellingeraTo sprawia, że zaczynamy czuć się gorsi, obwiniamy się, ponieważ według panujących standardów nie spełniamy określonych oczekiwań, a także odczuwamy coraz silniejszą presję związaną. Pojawiają się więc spadki nastroju, negatywne myśli, a z czasem może rozwinąć się depresja. Na szczęście mamy możliwość skorzystania z pomocy specjalistów, którzy prowadzą różnego rodzaju terapie. Początkowo na myśl przychodzi nam psycholog, czy psychoterapeuta. Warto jednak wiedzieć, że nurtów terapeutycznych jest obecnie tak dużo, że z łatwością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się profesjonalne ustawienia systemowe Berta Hellingera. Metoda ta opiera się na teorii, że większość naszych problemów w dorosłym życiu wynika z zaburzonych, czy też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Według Hellingera naprawa tych relacji będzie miała pozytywny wpływ na nasze podejście do problemów, które pojawiają się w dorosłym życiu. Terapia ta jest formą terapii grupowej, podczas której w kilku zdaniach przedstawiamy nasz problem, a następnie prowadzący zajęcia przydziela uczestnikom grupy role poszczególnych członków naszej rodziny i ustawia ich w przestrzeni tak, aby odzwierciedlało to nasze relacje z nimi. Następnie zadaje on trafne pytania, dzięki którym członkowie grupy mogą całkowicie wcielić się w daną rolę.

Terapia ta pozwala poznać uczucia, myśli i schematy działania poszczególnych członków naszej rodziny, a w związku z tym pozwolić nam na ponowne przeżycie wydarzeń, które wpłynęły na nasze obecne funkcjonowanie. Ponowne ich przeżycie sprawia, że możemy odnieść się do przeszłości, spojrzeć na nią inaczej i pogodzić się z tym, w jaki sposób ona wygląda. Dzięki temu zrozumiemy mechanizmy naszego funkcjonowania i będziemy mogli z powodzeniem rozwiązać obecne problemy.