Skuteczne sposoby zabezpieczania lakieru

Można wymienić wiele zalet zabezpieczania lakieru samochodu, jednak najważniejszą z nich będzie fakt, iż pojazd znacznie wolniej się brudzi. Przez to będzie znacznie rządzić wymagać mycia, a jego lakier będzie się wolniej zużywać. Na rynku jest jednak wiele preparatów ochronnych do lakieru, dlatego warto wiedzieć jakie mają działanie oraz trwałość, aby móc wybrać najbardziej odpowiednie rodzaje do swojego pojazdu. Co jest najkorzystniejszym wyborem?

Decydujemy się na zabezpieczenia lakieru

zabezpieczenie lakieruKażdy z dostępnych na rynku środków przeznaczony do zabezpieczania lakieru ma taką samą funkcję. Chodzi przede wszystkim o ochronę lakieru samochodowego przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, jak na przykład kwaśnych deszczy, promieniowania UV, soli drogowej, piasku chemii stosowanej na myjniach. Warto zdecydować się na profesjonalne zabezpieczenie lakieru. Preparaty dostępne na rynku różnią się sposobem nakładania oraz trwałością, dlatego warto dokładniej porównać takie właściwości. Najbardziej liczbą grupą produktów o zbliżonym zastosowaniu są powłoki ceramiczne, tytanowe oraz kwarcowe. Według wielu specjalistów stanowią one najlepsze zabezpieczenie lakieru, które jest dodatkowo bardzo trwałe. Dużym atutem jest szklistość, hydrofobowość oraz szczelne zamknięcie lakieru, które pozwalają zachować estetyczny wygląd pojazdu przez wiele lat. W zależności od producenta oraz rodzaju powłoki, ich trwałość powłok na bazie żywic i silikonu wynosi od trzech do pięciu lat. W przypadku preparatów na bazie rozpuszczalnika możemy liczyć na znacznie wyższą trwałość, problemem jest jednak trudniejsza aplikacja. Oprócz powłoki ceramicznej popularne są także woski twarde oraz miękkie. Wybór zależy od przeznaczenia samochodu. Pojazdy eksploatowane intensywniej powinny być zabezpieczane twardymi woskami naturalnymi.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także powłoki polimerowe oraz sealanty, będące produktami opartymi na nanotechnologii. Tworzą one cienką warstwę na karoserii samochodu, dzięki czemu łatwiej się ona domywa. Należy jednak pamiętać o niewielkiej trwałości tych środków, wynoszącej od jednego do trzech miesięcy. Dla wielu właścicieli samochodów kwestia trwałości są niezwykle istotne, aby zastosowana metoda utrzymywała się na lakierze jak najdłużej.