Skuteczne monitorowanie galerii w Bydgoszczy

Jednymi z najbardziej wymagających obiektów, z jakimi dotychczas miałem styczność były galerie handlowe. Był to całkowicie odmienny typ obiektu, potrzebujący innych rozwiązań niż te, które w firmie dotychczasowo stosowaliśmy. Przede wszystkim, duży wpływ miała tu sama powierzchnia obiektu, oraz jego ułożenie, które często mogło sprawiać problemy operatorom monitoringu, zwłaszcza przy nieodpowiednim ułożeniu kamer.

Monitoring galerii handlowej w Bydgoszczy

monitoring bydgoszczJako że monitorowanie galerii handlowych było dla nas niejako nowym wyzwaniem, to podchodziliśmy do tematu dość badawczo. Z drugiej strony, ze wszystkich miast w których prowadziliśmy monitoring Bydgoszcz miała najwięcej dużych obiektów pod naszym nadzorem, więc mieliśmy duże pole do działania i testowania nowych rzeczy. Konstrukcja większości galerii handlowych z góry eliminowała możliwość używania kamer tubowych, gdyż zwyczajnie nie było tam odpowiedniego miejsca by taką kamerę zamontować w taki sposób, by obraz z niej był zadowalający. W takich galeriach natężenie ruchu było na tyle duże, że stała obserwacja mogła być prowadzona tylko w miejscach mniej uczęszczanych. Dlatego też, zamiast skupiać się na głównym holu galerii, monitorowanym fizycznie przez patrolujących pracowników ochrony, operatorzy monitoringu skupiali się bardziej na pomieszczeniach przemysłowych, przejściach dla pracowników i parkingu, stawiając sobie za główne zadanie uniemożliwienie dostępu do tych pomieszczeń osobom nieupoważnionym. Na takich obiektach jak duże galerie handlowe, bardzo przydatne były obrotowe kamery, zwłaszcza że niektóre części budynku były dość szerokie i rozległe, więc instalacja kamer stacjonarnych byłaby zwyczajnie nieopłacalna, gdyż jedna obrotowa kamera mogła z powodzeniem służyć do monitorowania całej przestrzeni, po odpowiednim jej zamontowaniu w miejscu gdzie pole widzenia było jak największe.

Takimi kamerami zostały również zabezpieczone podjazdy dla dostawców sklepów galerii, choć były one zwykle ustawione w trybie automatycznym, włączając nagrywanie obrazu tylko w momencie zarejestrowania ruchu. Było to duże ułatwienie, gdyż podjazd był zwykle zamykany, bez możliwości otwarcia go z zewnątrz i nie musiał być obserwowany ciągle. Dzięki temu, operator mógł skupić się na ważniejszych częściach budynku.