Skuteczne leczenie lęków hipnozą

Lęk znany często w postaci gęsiej skórki czy przysłowiowych ciarek przechodzących po plecach. Wywołuje je stan emocjonalny związany z poczuciem zagrożenia. Jest to odruch naturalny, odczuwanie strachu jest nieodłącznym i normalnym bodźcem, co innego jednak jeśli jego wpływ przeradza się w fobie.

Oswajanie lęków za pomocą hipnozy

leczenie lęków hipnoząLęk czy strach to z całą pewnością odczucie nieprzyjemne, pozbawione poczucia bezpieczeństwa i pewności. Czasem taki sposób uwolnienia adrenaliny w organizmie, podczas oglądania dobrego horroru jest wręcz zdrowy, co innego jednak jeśli takie poczucie towarzyszy nam w niepożądanych momentach i utrudnia codzienne życie. Lęki, które wymykają się spod kontroli bezsprzecznie wymagają diagnozy lekarzy specjalisty, a potem odpowiedniej terapii. Często zwane także nerwicami są efektami podświadomego uczenia się, kojarzenia sytuacji wywołujących nieprzyjemne poczucie lęku czy też strachu. Jest wiele metod leczenia lęków hipnozą, jedne bardziej, drugie mniej skuteczne, jednak szerzącą popularność zdobywa leczenie lęków hipnozą. Pierwszym, nieco prześmiewczym skojarzeniem jest wprawione w ruch wahadełko, które magicznym sposobem sprawia, że pacjent zgodnie z poleceniem „gdacz jak kura”. Podczas profesjonalnych sesji wprowadzenie pacjenta w trans nie ma mowy o rozkazach dotyczących zachowań zwierzęcych. Jednak nie każdy człowiek ma predyspozycje, aby poddać się tej metodzie leczenia lęków, istnieje pewien odsetek ludzi, którzy w żaden sposób nie są podatni na działania hipnozy, są wręcz na nią odporni lub nie mają wystarczającej motywacji. Sukcesywna hipnoterapia, co oczywiste ma swoje odzwierciedlenie w umiejętnościach i doświadczeniu samego terapeuty. W przypadku leczenia nerwic nie ma naukowych dowodów, że to właśnie hipnoza jest najskuteczniejszą metodą w ich zwalczeniu, aczkolwiek chcąc unikną środków farmakologicznych, to właśnie hipnoza współgrająca z psychoterapią jest kluczem do ich wyleczenia.

Co ciekawe podczas takich transów pacjent nie zdobywa nadzwyczajnych zdolności czy umiejętność, a wszystko to co robi, przy odpowiedniej dawce motywacji jest w stanie wykonać nie będąc pod wpływem hipnozy. Hipnoza owszem działa, lecz jest to rodzaj „placebo”, a raczej uwierzenia w siebie i przezwyciężenia obarczających lęków, pokonania wymykającego się spod kontroli strachu.