Rozwój ruchowy dzieci

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie można na siłę sadzać maluszka, który jeszcze nie przejawia takiej gotowości ani nie robić nic, co mogłoby zaburzyć jego rozwój ruchowy. Wszystko musi dziać się w swoim tempie. Do rozwoju ruchowego dzieci przydatne mogą okazać się różnorakie zabawki.

Jak wspierać rozwój dziecka?

zabawki ruchowe dla dzieciPierwszy rok dziecka to okres intensywnego rozwoju. Dziecko poznaje nowe kształty, smaki, zapachy i kolory. Wszystko jest dla niego nowe i wszystkiego jest ciekawy. W zależności od miesiąca dziecka, możemy za pomocą zabawek wspierać jego rozwój. Kiedy dziecko jest w okresie od pierwszego do trzech miesięcy nie wiele widzi. Nie rozpoznaje jeszcze kolorów i nie rozróżnia kształtów. Dopiero zaczyna dostrzegać twarze ale i tak niedokładnie. W takim wieku przydatne są kontrastowe zabawki. Mogą to być różnego rodzaju książki czy maty edukacyjne. Kiedy dziecko ma cztery do sześciu miesięcy widzi już o wiele więcej i zaczyna się bardziej poruszać i przewracać na brzuszek. W tym wieku szczególną rolę odgrywają zabawki ruchowe dla dzieci. Mogą to być tańczące i grające misie, może to być zabawka z przyciskami, które oddają głosy. Fajną zabawką jest tez karuzela, którą montuje się do łóżeczka niemowlaka. Karuzela kręci się dookoła a w tle leci melodyjka. Dziecko wtedy wyciąga rączki do elementów i próbuje je chwycić. Gdy dziecko zaczyna raczkować warto kupić tak zwany skoczek. Jest to siedzisko, a pod spodem znajduje się trampolina, na której dziecko może skakać i przebierać nóżkami.

Oprócz zabawek wymienionych powyżej można zakupić również chodzik dla dziecka lub popychacz. Należy jednak pamiętać, że do takich zabawek należy przystawiać dziecko tylko wtedy, kiedy zaczyna samodzielnie wstawać lub chodzić. Nie należy robić tego wcześniej.