Rośliny o ciekawym pokroju w ogrodzie

 

Planując aranżację ogrodu zwróćmy uwagę na walory dekoracyjne i pokrój różnych form roślin ozdobnych. Jedną z ciekawszych pokrojów posiadają krzewy szczepione na pniu. Dzięki nim tworzymy efekt miniaturowych drzewek, które bez obaw możemy uprawiać również w małch ogródkach, na tarasach i na balkonach. Takie pienne drzewka powstały poprzez zaszczepienie jednej z odmian o dużych walorach dekoracyjnych na inne roślinie, będącej podkładką.

Wyjątkowość roślin szczepionych na pniu

rośliny szczepione na pniuMiejsce szczepienia to górna część pnia podkładki. Dzięki temu zabiegowi powstają nowe odmany, które swoim wyglądem przypominają małe drzewka. Rośliny szczepione na pniu to z reguł krzewy o atrakcyjnym pokroju, ze zwisającymi płaczącymi pędami, o parasolowatych koronach, kulistych, lub krzewy pięknie i obficie kwitnące, o ciekawym kolorze liści lub kwiatów. Dzięki zabiegowi szczepienia można zadecydować, jaką wysokość będzie miała dana odmiana, a przy okazji szczepienie pomaga pielęgnować rośliny, ułatwia tą pielęgnację. Dzięki szczepieniu uzyskujemy również rośliny bardziej odporne na przymrozki, jednakże należy pamiętać, aby osłaniać koronę drzewek szczepionych, gdyż mogą one być mniej odporne. Rośliny szczepione na pniu wymagają pielęgnacji polegającej na formowaniu korony poprzez jej przycinanie, czym skłaniamy roślinę do zagęszczenia korony, usuwaniu pędów podkładki, jeśli odrastają, aby nie zagłuszyły rośliny szczepionej. Niektóre z gatunków wymagają przywiązywania pnia do palika, aby nie przechylał się on.

Rośliny pienne to niezwykle atrakcyjne i dekoracyjne gatunki, które warto mieć w swoim ogrodzie. Piękny, dekoracyjny pokrój sprawia, że przestrzeń ogodu staje się uporządkowana. Rośliny szczepione na pniu wprowadzają harmonię do wnętrza ogrodowego. Wśród takich gatunów możemy wyróżnić: wierzby, róże, modrzewie i sosny oraz wiele wiele innych.