Rodzaje rębaków do gałęzi

Współcześnie branża zajmująca się przerobem drewna ma do dyspozycji bardzo szeroką gamę urządzeń pozwalających na na bardzo oszczędne gospodarowanie tym cennym surowcem. Specjalizacja w zakresie przerobu drewna jest bardzo wąska i daje możliwość wykorzystania wszelkich zdrewniałych części roślin uważanych dotąd za odpady. Służą do tego celu coraz bardziej popularne rębaki do gałęzi.

Różnorodne rodzaje rębaków do drewna

rębak do ciągnikaNowoczesne urządzenia do przerobu drewna zapewniają bardzo wysoką wydajność przerobu oraz pozwalają na wykorzystanie wszystkich zdrewniałych części krzewów i drzew. Za pomocą rębaków do drewna uzyskuje się zrębki drzewne, które są cennym surowcem do produkcji opału lub są chętnie wykorzystywane w innych branżach jak chociażby w ogrodnictwie. Zaletą nowoczesnych rębaków jest możliwość regulacji nastawów wielkości zrębków co umożliwia najlepsze dostosowanie do potrzeb dalszego przerobu i zastosowań. Producenci oferują różnorodne rodzaje i typy rębaków dając klientom możliwość odpowiedniego doboru sprzętu do wymagań. Wśród rębaków istnieje wyraźny podział determinowany rodzajem zastosowanego napędu. Według tego kryterium wyróżniamy urządzenia napędzane silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowym. Ciekawym rozwiązaniem jest rębak do ciągnika otrzymujący napęd za pomocą wału odbioru mocy (WOM) z silnika pojazdu. Rębaki współpracujące z ciągnikiem oferują najwyższą mobilność i możliwość pracy bezpośrednio w trudnych warunkach terenowych. Jednym z najważniejszych parametrów rębaka do traktora są minimalne i maksymalne obroty, które nie tylko zapewniają efektywną pracę urządzenia ale też chronią rębak przed awarią. Na rynku dostępne są rębaki o bardzo różnych możliwościach przerobu. Wszystkie z nich łączy podobieństwo budowy w zakresie podstawowych modułów. Wyróżniamy tu lej podawczy, mechanizm tnący, wentylator oraz ramię wyrzutowe. Najlepsze rębaki posiadają przydatny osprzęt pomocniczy w postaci elektronicznej regulacji wielkości zrębkowania, obrotowe wałki wprowadzające, rozkładane stoły podawcze, obrotowe ramię wyrzutowe i inne.

Rębaki do drewna dzielimy też ze względu na rodzaj użytego mechanizmu tnącego. Może on występować w formie tarcz lub bębnów, na których montowane są w różnych ilościach noże wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Rębaki ciągnikowe można konfigurować z przyczepą co tworzy gotowy zestaw roboczy pozwalający zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki wykonaniu wszystkich operacji w terenie.