Rodzaje maszyn do produkcji opakowań

Dziś niemal wszystko ma swoje opakowanie. Każdy produkt wymaga owinięcia w folię lub ułożenia w tekturowym pudełku. To wymusza na producentach żywności znalezienie odpowiedniego źródła dostaw worków czy kartonów. W ten sposób są one przenoszone i transportowane. Jakie rodzaje maszyn stosuje się do ich produkcji? 

Produkcja opakowań – maszyny i ich rodzaje

maszyny do produkcji opakowańOpakowań na rynku jest całe mnóstwo, a to oznacza, że ich produkcja nie może być jednolita. Są wśród nich m.in. foliowe worki, te jednak ze względów ekologicznych są coraz częściej zastępowane kartonami czy pudełkami wykonanymi z papieru (również pochodzącego z recyklingu). Niektóre z nich muszą być mimo wszystko wyłożone od środka materiałem foliowym, by tektura zachowała swoją szczelność. Dotyczy to m.in. kartonów do mleka, soków czy śmietanki. Jakie są zatem maszyny do produkcji opakowań? To choćby bigownico-obcinarka, która wykonuje zabieg bigowania i cięcia pudła kartonowego pod dany wymiar. Podobnie działa wykrawarka tradycyjna i walcowa. Ta ostatnia przeznaczona jest do produkcji opakowań fasonowych przy wykorzystaniu wykrojników płaskich. By jednak karton można było prawidłowo użytkować, niezbędna jest też sklejarka do kartonów. Jest wykorzystywana do sklejania pudeł prostopadłościennych. Są one najczęściej zbiorcze, mają dowolne wymiary i łączone są na na tzw. języczek. Maszyna całą operację wykonuje samodzielnie po wybraniu właściwych parametrów przez operatora: nanosi klej, składa i skleja (na zimno). Tak przygotowane pudło opuszcza maszynę w postaci złożonej na płasko. Kartony rzadko kiedy jednak pozostają bez wzoru i koloru. Drukuje się na nich nazwę firmy i jej dane kontaktowe. To swego rodzaju reklama, tak istotna w każdej dziedzinie przemysłu. Do wykonywania nadruków na kartonach służy drukarka fleksograficzna. Umożliwia naniesienie druku farbą fleksograficzną wodną na tekturach warstwowych, litych, na sklejonych pudłach i gotowych wykrojach (fasonowych). Z kolei do oklejania pudełek papierem zadrukowanym offsetem lub sitodrukiem służy kaszerownica.

Dookoła nas wszędzie są opakowania. Ich produkcja trwa nieustannie, bo tego wymaga współczesny przemysł. Niemal każda jego gałąź potrzebuje tekturowych opakowań, jeśli nie do bezpośredniego przechowywania towaru, to są one niezbędne do ich transportu. Powinny więc być doskonałej jakości, wytrzymałe, a jeśli to możliwe – również zawierały element reklamowy, np. logo firmy.