Rekomendowany nóż dla outdoorowców

Podczas wypraw w teren, nie było bodaj bardziej uniwersalnego i niezbędnego narzędzia od noża. Mógł on bowiem służyć do cięcia drewna na opał, usuwania gałęzi z terenu obozu a w razie konieczności, być używanym również do przeprowadzania drobnych napraw sprzętu. Nie każde noże nadawały się jednak na takie wyprawy, mimo iż były sprzedawane jako sprzęt survivalowy. Doświadczeni outdoorowcy mogli natomiast polecić wielu producentów, których noże posiadały satysfakcjonującą jakość wykonania.

Najlepsze noże na wyprawy terenowe

nóż bushcraftNoże bushcraftowe były często wykonane z najlepszych stopów stali nierdzewnej, a w przypadku modeli z najwyższej półki, również ze stopów tytanowych lub nawet stali lotniczej. Nie były więc podatne na korozję po wystawieniu na bezpośredni kontakt z wodą, nawet jeśli nie posiadały często stosowanych powłok antykorozyjnych, czy preparatu ochronnego. Najbardziej przydatny nóż bushcraft nie posiadał ostrza obusiecznego, a zamiast niego powierzchnia ostrza była zajęta przez piłę do drewna, oraz niekiedy przez inne narzędzia zawarte w nożu. Samo ostrze, najczęściej laserowo ostrzone, przeznaczone było do najtrudniejszych prac, i nawet po kilku miesiącach takowych nie wymagało ostrzenia przy odpowiedniej konserwacji. Zastosowane materiały, natomiast, eliminowały problem wyszczerbień czy ukruszeń ostrza po pracy z bardzo twardymi materiałami, będący bardzo dużym mankamentem noży wykonanych ze stali o niewielkiej wytrzymałości. Teflonowe powłoki, nakładane fabrycznie na ostrza wielu modeli noży survivalowych nie tylko chroniły przed rdzewieniem i uszkodzeniami wywołanymi kontaktem z wodą, ale częściowo zwiększały również odporność na zniszczenie powierzchni.

Jako że noże survivalowe używane były zazwyczaj do zadań mogących trwać nawet długie godziny, chwyty i okładziny wszystkich najbardziej polecanych modeli były bez wyjątku wygodne i uformowane w taki sposób, by zapewnić nie tylko pewny chwyt dłoni, zapobiegając ślizganiu się noża, ale również minimalizować dyskomfort spowodowany długą pracą. Najwygodniejsze noże posiadały anatomicznie uformowane chwyty, z okładzinami wykonanymi z przyjemnego w dotyku, aczkolwiek szorstkiego, tworzywa sztucznego odpornego na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i efekty zużycia.