Ręcznie kuta biżuteria ze srebra

 

Wśród kolegów rzemieślników panował dziwny trend na coraz większe skomplikowanie wykonywanych ozdób. Często znacznie różniły się od pierwowzorów szczegółami a co gorsza, coraz bardziej idealne wykonanie powodowało, iż takie ozdoby wyglądały jak tworzone maszynowo czy odlewane, i bardzo rzucały się w oczy, szczególnie starszym odtwórcom z dużym doświadczeniem. Mimo to, najczęściej nie było za dużego zainteresowania taką biżuterią, nawet wśród turystów.

Prosta, ręcznie wykonywana biżuteria

prosta biżuteria srebrnaBardzo skomplikowane i misternie zdobione elementy biżuterii najczęściej traktowane były wśród odtwórców jako pokaz umiejętności, bo do noszenia na pokazach nieszczególnie się nadawały, gdyż za bardzo różniły się od oryginału technikami ich wykonywania. Nieskomplikowana, prosta biżuteria srebrna, za to, cieszyła się niezmiennie dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród kolegów, odtwarzających osoby z wyższych klas społecznych. Mimo iż srebrna biżuteria była oczywiście droższa niż najpopularniejsze wyroby z brązu, była jednak bardziej widoczna, najczęściej wyraźnie odróżniając się od reszty stroju a odpowiednio dobrane dodatki były świetnym dopełnieniem do ubioru każdego odtwórcy. Największe wzięcie oczywiście miały ozdoby ręcznie wykonywane za pomocą tradycyjnych technik i bez użycia nowoczesnych narzędzi. Były one oczywiście mniej widowiskowe niż wyroby maszynowe, aczkolwiek miały one tą niewątpliwą zaletę, iż każdy element był tworzony ręcznie, i żadna ozdoba nie była taka sama jak inna, nawet jeśli pochodziła z pracowni tego samego rzemieślnika. W połączeniu z drobnymi dodatkami, takimi jak kamienie szlachetne, można było dostać prawdziwie unikalne i oryginalne ozdoby.

Owa unikalność i stosunkowo niska cena, zwłaszcza w porównaniu do wyrobów maszynowych, powodowała, iż proste, ręcznie robione ozdoby były często widywane zarówno u odtwórców jak i turystów, gdyż większość z nich mogła śmiało służyć jako ozdoby codzienne. Najbardziej widowiskowe elementy biżuterii z powodzeniem mogły ozdabiać nawet stroje wieczorowe. Tego typu biżuteria rzadko pojawiała się w sklepach internetowych, gdyż w większości sprzedawano ją na kramach podczas pokazów i dużych imprez historycznych, dzięki czemu tylko zyskiwała na popularności i wywoływała tym większe zainteresowanie.