Profesjonalna firma saperska

Znalezienie niewybuchów podczas budowy lub likwidacji budynku nie było obecnie niczym dziwnym, choć w dalszym ciągu powodowało ogromne problemy i przestoje. Tym gorzej jeśli stawiany budynek znajdował się na starym poligonie, gdyż po wykryciu jednego takiego materiału wybuchowego należało wtedy przeczesać cały okoliczny teren, a było to zadanie często czasochłonne, na czas którego wszelkie prace musiały zostać przerwane ze względu na bezpieczeństwo.

Nowoczesne metody rozminowania terenu

kompleksowe usługi saperskie - cennikTaka sytuacja miała miejsce podczas zagospodarowania starego poligonu wojskowego, na którym miało powstać nowoczesne osiedle mieszkalne. Jednak prace zostały zatrzymane już na samym początku, gdyż okazało się iż teren jest nierozminowany, i kontynuowanie jakichkolwiek prac stwarzałoby zagrożenie. By szybko uporać się problemem materiałów wybuchowych, zalegających na placu budowy, zaangażowaliśmy profesjonalną firmę prowadzącą kompleksowe usługi saperskie – cennik firmy obejmował niemal wszystkie możliwe czynności, związane z wykryciem i utylizacją materiałów wybuchowych na danym terenie, jednak ceny były oczywiście bardzo rozsądne, jak na tak niebezpieczne czynności. Przede wszystkim, teren który należało sprawdzić był bardzo rozległy, a przeczesanie go na piechotę z użyciem wykrywaczy metali i detektorów chemicznych mogłoby zająć nawet kilka dni, by jak najdokładniej sprawdzić każdy metr. Tak długi przestój w pracach niezbyt nam odpowiadał, dlatego też zdecydowaliśmy się na bardziej zaawansowaną usługę, i użycie wozu inżynieryjnego. Wóz ten przypominał wojskowe wozy pancerne z pługiem do natychmiastowej detonacji niewybuchów, oraz lemieszem do ściągania ich z toru pojazdu.

Na samochodzie owym zamontowane były również bardzo mocne wykrywacze metalu, pozwalające na szybkie zlokalizowanie tych materiałów wybuchowych, których nie udało się zdetonować podczas przejazdu. Najszybszą metodą utylizacji była oczywiście detonacja ładunków na miejscu, aczkolwiek niektóre pozostałości były zbyt niestabilne, i musiały zostać przeznaczone do profesjonalnej utylizacji na poligonie wojskowym. Dzięki tak profesjonalnym usługom, w ledwie dwa dni otrzymaliśmy zielone światło do kontynuowania prac z zapewnieniem, iż teren jest całkowicie oczyszczony i bezpieczny.