Proces regeneracji turbosprężarki

Turbiny są nieodłączną częścią silników diesla, dzięki którym mają one zdecydowanie większą moc. Często jednak zdarza się sytuacja, że nawet w nowych samochodach po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów ulegają one awarii. Wymiana tej części na nową wiąże się z dużymi kosztami, które często przerastają właścicieli pojazdów. Właśnie dlatego coraz częściej można natrafić na serwisy, które w swojej ofercie posiadają usługę naprawy turbosprężarek. Cieszą się one dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę, ale również jakość wykonania.

Regeneracja krok po kroku

regeneracja turbinyCały proces rozpoczyna się od wymontowania turbiny z samochodu i poddania jej licznym testom. Mają one znaleźć przyczynę usterki oraz pokazać dokładnie które komponenty nadają się do wymiany. Dopiero w tym momencie następuje właściwa regeneracja turbiny, czyli rozłożenie jej na części pierwsze. Specjaliści czyszczą każdy element specjalnymi środkami, i piaskują te z nich, które zostaną ponownie użyte. Należy jednak pamiętać, aby podczas regeneracji, bez względu na stan, wymienić łożyska wirnika i wszystkie elementy dbające o właściwe uszczelnienie. Po wymianie niezbędnych części turbina zostaje składana oraz wyważona tak, by można ją było z powrotem zamontować w samochodzie, bez uszkodzenia silnika. Oczywiście przed ponownym montażem turbina musi jeszcze przejść testy zespołu wirującego, który zweryfikuje czy posiada wystarczającą moc, by wspomóc silnik oraz czy nie wydaje podejrzanych dźwięków. Dopiero mając całkowitą pewność może ona znowu znaleźć się w pojeździe. Aby uzyskać właściwe parametry należy również sprawdzić osiągi pojazdu z turbiną po regeneracji i porównać je z oryginalnymi. W profesjonalnym serwisie można dokonać fachowej regeneracji sprężarki oszczędzając ponad połowę kosztów, które musielibyśmy ponieść, gdyby cała turbina nadawała się tylko do wymiany.

Silniki diesla cieszą się dużą popularnością właśnie ze względu na moment obrotowy i wyposażenie w turbinę. Osiągają wysokie prędkości bardzo szybko, co sprawia, że nawet samochody wyścigowe zostają w takie wyposażone. Należy jednak dbać o elementy eksploatacyjne i raz na jakiś czas sprawdzić działanie turbiny oraz spalanie. Lepiej wcześniej zorientować się o awarii, niż później wymieniać ją na całkowicie nową.