Pranie odzieży pracowniczej

Czysto i schludnie wyglądający pracownik to wizytówka każdej firmy. W niektórych profesjach to pracownik odpowiedzialny jest za czystość swojej odzieży roboczej, wówczas otrzymuje ekwiwalent za jej samodzielne pranie, ale są też zakłady pracy gdzie to na pracodawcy ciąży obowiązek utrzymania odzieży pracowniczej w czystości.

Utrzymanie odzieży pracowniczej w czystości

pranie odzieży roboczejPrzede wszystkim chodzi o nienaganny wygląd. Ale jest też kilka innych przesłanek związanych z praniem odzieży roboczej takie jak bezpieczeństwo i zdrowie. W niektórych zakładach pracy znajdziemy specjalne pomieszczenia do prania i przechowywania odzieży roboczej. Muszą one spełniać określone normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Dlatego w celu prania odzieży i obuwia, a także suszenia i odpylania, w firmie powinna znajdować się pralnia odzieży wyposażona w specjalistyczne urządzenia mechaniczne do prania. Wymaga tego higiena produkcji. Brudna odzież robocza może stać się źródłem skażenia innej odzieży, dlatego powinna być ona prana i przechowywana oddzielnie. Zakład pracy powinien także oprócz prania zapewnić dezynfekcję, suszenie oraz naprawę odzieży i obuwia. Jeśli w naszym miejscu pracy występują niebezpieczne substancje, czy preparaty chemiczne wówczas wymagane są także urządzenia do ich neutralizacji. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki i wykonywanej przez nas pracy. Nie każdy zawód wiąże się z pracą w niebezpiecznym środowisku. Czasami pracodawca po prostu przywiązuje ogromną uwagę do odzieży swoich pracowników. Są także zakłady pracy, które nie posiadają własnej pralni, ale chętnie korzystają z wyspecjalizowanych w tym firm. Pranie odzieży roboczej zlecane jest firmie zewnętrznej, która nie tylko pierze ubrania pracowników, ale także odbiera je od nas bezpośrednio z firmy przy okazji zostawiając świeżo wypraną odzież. 

Oferta takich firm jest zazwyczaj dobrze rozbudowana. Jeśli mamy takie życzenie możemy zlecić pranie odzieży roboczej z apreturą. Dzięki temu zabiegowi materiał staje się bardziej trwały a jego kolory utrwalone i podkreślone. Możemy też zażyczyć sobie poukładanie jej do pracowniczych szafek. W ten sposób będzie od razu gotowa do ponownego użycia. W ten sposób oszczędzamy swój czas i mamy rozwiązanych wiele problemów jednocześnie.