Piękno geograficzne Wysp Sołowieckich

Wyspy Sołowieckie to największy archipelag wysp Morza Białego, w którego skład wchodzi sześć dużych wysp.  Turyści najczęściej udają się na wycieczkę nad Anzer, Bolshaya Muksalma i Malaya Muksalma. Przede wszystkim ludzi przyciągają tutaj wspaniałe walory przyrodnicze ukszałtowane przez lądolód plejstoceński. On właśnie odegrał ważną rolę w kształtowaniu rzeźby archipelagu, natomiast ze względu na swoje położenie geograficzne archipelag wykształcił własny mikroklimat.

Dlaczego warto wybrać się na Wyspy Sołowieckie

wycieczka na Wyspy SołowieckieOprócz samej rzeźby terenu, zainteresowanie turystów przykuwają również rośliny. Kwitną tu wiśnie, owoce dzikiej róży, cedry, klony, leszczyna, kalina i jarzębina – podobnie jak w Polsce. Wybierając się na wycieczkę warto wybrać się na gaj tańczących brzóz. Tutaj większość archipelagu pokryta jest lasami. Pod względem hydrologicznym oprócz Morza Białego, znajduje się tutaj ponad sześćset jezior słodkowodnych. W morzu występują śledzie, dorsze, flądry. Dlatego też tak często jest to miejsce atrakcyjne dla wędkarzy. W samych jeziorach jest okoń, płoć, szczupak, miętus i nawet pstrąg potokowy. Wycieczka na Wyspy Sołowieckie jest atrakcyjna także pod względem kulturowym. Znajduje się tam ponad dwieście pięćdziesiąt zabytków historycznych i architektonicznych związanych z historią Klasztoru Sołowieckiego. Najbardziej tajemnicze miejsca to sanktuaria czasów przed naszą erą ze słynnymi labiryntami, które znajdują się w centrum pogańskich świątyń. Labirynty te to spiralne kręgi wykonane z kamienia według określonego wzoru. Najstarsze i najlepiej zachowane labirynty znajdują się na wyspie Zayatsky. Warto wspomnieć o tym, że do dziś zachowały się duże i małe okręgi systemu jeziorno-kanałowego, wykorzystywane na wycieczki statkiem. Terytorium archipelagu i przyległy obszar wodny uznano za rezerwat przyrody, natomiast zabytki i system muzeów zostały uznane za szczególnie cenne obiekty dziedzictwa przyrodniczego i historycznego Rosji. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Każdego roku Wyspy Sołowieckie odwiedza ponad dwudziestu tysięcy turystów. Przybywają tutaj pielgrzymi, osoby zainteresowane walorami przyrodniczymi, turystyką aktywną oraz badacze – archeolodzy. Niewątpliwie jest to obszar atrakcyjny turystycznie. Wycieczka po Wyspach Sołowieckich może się więc okazać niezapomniana dla każdego odwiedzającego.