Opłacalność inwestycji w rekuperację

Własny dom to chyba marzenie każdego z nas, jednak jest to bardzo kosztowna inwestycja, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Ale jeśli już zdecydowaliśmy się na budowę domu to co warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o materiały czy ogrzewanie? Bardzo dużo mówi się ostatnio o rekuperacji, która jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o cięcie kosztów związanych z ogrzewaniem. Czy to prawda, czy faktycznie możemy dzięki niej, aż tyle zaoszczędzić?

Rekuperacja – inwestycja czy strata pieniędzy?

rekuperacja częstochowaSłysząc słowo „rekuperacja” nie każdy wie co to jest i do czego to służy. Bardzo często pierwszy raz słyszymy to słowo w biurze projektowym, które wynajęliśmy by stworzyło dla nas projekt domu idealnego. Dlaczego nas o to pytają? Dlatego, że podczas projektowania domu łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne a także znaleźć idealne miejsce dla rekuperatora, czyli serca całej instalacji. Ale może zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest rekuperacja. Otóż rekuperacja Częstochowa nazywana jest też wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. I jak już sama nazwa nam mówi, głównym zadaniem rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła, ale jak ono jest odzyskiwane? Otóż cały proces jest możliwy właśnie dzięki rekuperatorowi. To właśnie wewnątrz tego urządzenia dochodzi do tak zwanej „wymiany”. W niektórych pomieszczeniach naszego domu montowane są anemostaty wywiewne, dzięki którym pobierane jest z pomieszczeń zużyte i zanieczyszczone powietrze. Następnie wędruje ono do rekuperatora i oddaje ciepło powietrzu, które pobierane jest z zewnątrz. Dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać nawet około 90% ciepła. A co za tym idzie, nasze rachunki za ogrzewanie są dużo niższe, niż w przypadku domu bez rekuperacji. Kolejną korzyścią jest to, że nie musimy budować kominów, które zazwyczaj generują dosyć wysokie koszty. W domu potrzebnych jest również mniej grzejników, przez co również oszczędzamy.

Jak więc widać, inwestycja w rekuperację jest opłacalna, ponieważ możemy sporo zaoszczędzić i to nie tylko na kosztach związanych z ogrzewaniem, ale również tych związanych z wyposażeniem domu. Poza tym zapewniamy sobie i swojej rodzinie stały dostęp do czystego świeżego powietrza przez całą dobę i nie musimy przy tym otwierać okien, przez które zazwyczaj wlatuje do domu nie tylko hałas, ale również zanieczyszczenia.