Ogrzewanie przy pomocy promienników

Fakt że ogrzewanie dużych pomieszczeń z bardzo wysoko zawieszonym stropem jest dużo bardziej energochłonne, niż e przypadku małych pomieszczeń o standardowej wysokości stropu, jest niepodważalny. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba podgrzania powietrza w budynku o bardzo dużej kubaturze, do temperatury pozwalającej na komfortowe przebywanie w danym pomieszczeniu, musimy wyposażyć się w lepszym system grzewczy, niż ogrzewanie konwekcyjne.

Zalety promienników gazowych

promienniki gazoweJak już wcześniej wspomniałem, im większa kubatura budynku, tym trudniej ją ogrzać i musimy zastosować lepszy system ogrzewania, niż ten który znamy z budownictwa jednorodzinnego. Pojawia się pytania jaki system będzie najlepszy. Obecnie najlepiej sprawdzają się promienniki gazowe. Promienniki to niezależne od siebie systemy grzewcze, właśnie tutaj zauważamy ich pierwszą zaletę, a mianowicie z racji tego, że są one zupełnie od siebie niezależne, to nie musimy wyłączać ogrzewania w całym budynku w przypadku, gdy jeden z promienników ulegnie awarii. Drugą z ważniejszych zalet jest to, że promienniki są dużo efektywniejsze od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, ponieważ ogrzewa całe pomieszczenie do określonej temperatury w dużo krótszym czasie, a utrzymywanie temperatury wymaga dużo mniejszego zużycia energii, niż podgrzanie powietrza o kilka stopni Celsjusza. Pomieszczenia ogrzewane przez promienniki, są ogrzewane w bardzo równomierny sposób, a temperatura powietrza w pomieszczeniu jest tą, którą ustaliliśmy, a nie jedynie wypadkową temperatur jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Kolejną zaletą jest to, że promienniki oddają generowane swoje ciepło od razu na pomieszczenie, nie muszą najpierw podgrzewać wody, tak jak tradycyjne systemy grzewcze.

Koszt montażu całej instalacji grzewczej uzależniony jest od jej wielkości, naturalne jest to, że im większy budynek, tym trzeba będzie zamontować większą instalację grzewczą, która będzie droższa. Ogrzewając budynek promiennikami, możemy zaoszczędzić do trzydziestu procent kwoty, którą do tej pory przeznaczaliśmy na ogrzewanie. Montaż tego rodzaju ogrzewania nie wymaga pozyskania żadnego pozwolenia, co jest bardzo dużym ułatwieniem, które skraca cały proces instalacji systemu grzewczego.