Odymianie pszczół apiwarolem

Myślę, że każdy pszczelarz przyzna mi rację, kiedy stwierdzę, że posiadanie własnej pasieki to nie tylko przyjemne hobby, ale również ciężka i wymagający praca. Pszczele rodziny oczywiście odwdzięczają się nam za to zapytaniem okolicznych roślin jadalnych, w tym warzyw i owoców, ale również miodem o wielu korzystnych dla naszego zdrowia właściwościach leczniczych oraz niesamowitych walorach smakowych. Z tego też powodu pszczelarze troszczą się z największą starannością o swoją pasiekę.

Dlaczego warto korzystać z odymiacza do apiwarolu?

najlepszy odymiacz do apiwaroluCzasem jednak, pomimo ogromnej ilości pracy i troski, nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed kłopotami. Jednym z najczęściej występujących problemów jest między innymi zaatakowanie ula przez pasożyta o wymownej nazwie Dręcz pszczeli. Pasożyt ten należy do pajęczaków, które żywią się hemolimfą pszczół, czyli owadzim odpowiednikiem ludzkiej krwi. Z tego też powodu choroba wywoływana przez tego pasożyta, czyli warroza, powinna być jak najszybciej zlikwidowana, aby nie doprowadzić do uśmiercenia pszczelej rodziny. Skutecznym środkiem zwalczającym warrozę jest apiwarol. Jest to lek weterynaryjny w postaci tabletek, który paraliżuje układ nerwowy pasożyta i w ten sposób go likwiduje. Apiwarol najlepiej jest stosować za pomocą odymiacza, ponieważ zabieg jest wtedy znacznie bardziej efektywny. Najlepszy odymiacz do apiwarolu pozwala nie tylko na całkowite spalenie tabletki z lekiem, ale również równomiernie rozprowadza w ulu powstający dym, dzięki czemu apiwarol dociera do każdej zaatakowanej przez pasożyta pszczoły. Istotne jest również, że zastosowanie odymiacza zapobiega konieczności powtórzenia zabiegu, a także skraca czas jego trwania. Przy użyciu odymiacza wystarczy tylko około trzydzieści sekund, aby skutecznie wykonać zabieg.

Warto jednak wiedzieć, że odymianie najlepiej jest wykonywać wiosną lub jesienią. W przypadku wiosny zabieg należy wykonać dwukrotnie,a  jesieni – trzykrotnie, zachowując odstęp wynoszący około trzech do sześciu tygodni pomiędzy kolejnymi odymianiami. Zastosowanie apiwarolu w odymiaczu elektrycznym, czy też manualnym na naprawdę duże znaczenie i daje bardzo dobre efekty. Warto jest korzystać z takiej możliwości, jeśli mamy okazję. Odymiacze możemy dostać w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.