Odpoczywaj, zwiedzając winiarnie

Wino towarzyszy ludzkości od wieków. Popularność tego trunku jest niezmiennie na wysokim poziomie, także w Polsce wielbicieli wina jest coraz więcej. Powstają nowe winnice, pojawiają się nowi producenci tego napoju. Nie dziwi więc fakt, że narodziła się enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Na czym polega? Na wyjazdach w miejsca, w których uprawia się winorośl. A takich regionów jest naprawdę niezwykle dużo.

Jeśli lubisz wino, postaw na enoturystykę

enoturystykaOdwiedzanie winnic, czyli enoturystyka to oferta dla początkujących wielbicieli wina, a także doświadczonych amatorów tego napoju. Trend jest popularny w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, ale zyskuje fanów także w Polsce, w końcu tutaj kultura spożywania wina także się rozwija. Enoturystyka oznacza rekreacyjne wyjazdy do miejsc, w których uprawia się winorośl, produkuje i serwuje wino. Głównym celem jest oczywiście degustacja tego trunku, zakup wybranych butelek, ale nie tylko. To także rozmowy z producentami i innymi wielbicielami win. Przy okazji można zobaczyć, jak wygląda proces produkcji napoju. Oczywiście przy okazji można wykorzystać czas na zwiedzanie. Nie ma znaczenia, w jaki rejon i do jakiego kraju się wybieramy. Winnice zazwyczaj leżą w niewielkich miejscowościach, które mogą jednak kryć tajemnice lub mało znane historie z przeszłości. Może nawet będzie okazja zobaczyć jakiś zabytek. Wyjazd do Francji, Włoch czy Hiszpanii to gwarancja udanego czasu spędzonego z przyjaciółmi albo z mieszkańcami okolic i oczywiście producentami win. Oczywiście enoturystyka to także udział w lokalnych festiwalach czy targach. Warto pamiętać, iż wyjazdy do winnic, które leżą najczęściej z dala od miast, to dla wielu osób możliwość ucieczki od zgiełku, tłumów i korków ulicznych, charakterystycznych dla wielkich miast. Poza tym w wielu krajach organizowane są edukacyjne wycieczki do winiarni, dzięki którym można bardziej szczegółowo poznać tę kulturę.

W Polsce rośnie popularność win, a co za tym idzie także enoturystyka staje się coraz bardziej rozpoznawalnym trendem. Wycieczki do winnic można wykorzystać jako sposób edukacji, poznania kultury winiarskiej, a przy okazji możliwość zakupu interesujących nas gatunków wina. Na szczęście przy rosnącej liczbie winnic jest też więcej ofert turystycznych.