Odleżynom zapobiegną nowoczesne poduszki pneumatyczne

 

Pacjenci przewlekle chorzy, którzy większość czasu spędzają w pozycji leżącej, są narażeni na różnego rodzaju powikłania. Odleżyny mogą okazać się niezwykle groźne. Dlatego też należy im zapobiegać. Niezwykle pomocne okazują się specjalne poduszki pneumatyczne. Dzięki ich szczególnym właściwościom istnieje niewielki ryzyko odleżyn u pacjenta.

Stosowanie dobrych poduszek pneumatycznych pozwoli zapobiec odleżynom

poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowaOdleżyny mogą być niezwykle groźne dla zdrowia, a nawet dla życia. W normalnych warunkach każdy człowiek w ciągu dnia przyjmuje rożne pozycje. Osoby obłożnie chore są narażone na różnego typu powikłania. Powstają na skutek długotrwałego ucisku wywieranego przez daną powierzchnię, na której leży pacjent. W wyniku ucisku powodującego niedotlenienie dochodzi do uszkodzenia tkanek, co rodzi poważne konsekwencje dla zdrowia. Istnieją różne stopnie zaawansowania odleżyn. Na początku na ciele pacjenta można zaobserwować jedynie lekkie zaczerwienienie. Z czasem dochodzą do tego ból, obrzęki oraz liczne owrzodzenia. W skrajnej postaci dochodzi do martwicy tkanek. Często dochodzi również do wtórnych zakażeń. Jak zatem widać, odleżyny mogą stanowić nie lada problem. Z tego też powodu pacjenci chorzy przewlekle, którzy większość czasu spędzają w pozycji leżącej, powinni co ileś godzin zmieniać pozycję. W przypadku osób, które są przykute do łóżka na długie miesiące, a nawet lata częste zmienianie pozycji może być niewystarczające. Pomóc może również specjalna poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa. Poduszki pneumatyczne tego rodzaju skutecznie niwelują ucisk na określony obszar ciała, który rozkłada się wówczas bardziej równomiernie. Z poduszek pneumatycznych mogą również korzystać pacjenci, którzy część czasu spędzają w pozycji siedzącej. Osoby opiekujące się obłożnie chorymi w domu powinny pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu. Dobrej jakości poduszki pneumatyczne można dostać w sklepie medycznym.

Poduszki pneumatyczne mają szerokie zastosowanie w medycynie. Przydają się w przypadku osób leżących i nie tylko. Pozwalają również zachować odpowiednią postawę podczas siedzenia na wózku inwalidzkim. Jest to niezwykle istotne, bowiem pacjenci niepełnosprawni ruchowo często nieświadomie przyjmują niekorzystne pozycje ciała, co prowadzi do skrzywień kręgosłupa.