Obowiązkowe i dodatkowe oświetlenie rowerowe

 

Kierowcy jednośladów muszą pamiętać o tym, że rowery muszą być dobrze oświetlone, szczególnie po zmroku. Jazda nieoświetlonym rowerem naraża rowerzystę na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Światłami obowiązkowymi w rowerze są lampy przednia i tylna. Przednia lampa powinna być koloru białego, natomiast tylna powinna świecić na czerwono. Nie o kolory jednak chodzi, ale o to, żeby rowerzysta był doskonale widoczny dla kierowców.

Lampy rowerowe tylne muszą być wytrzymałe

wytrzymała lampa rowerowa tylnaNowe rowery sprzedawane w sklepach najczęściej są już wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Jeśli oświetlenia w rowerze brakuje to trzeba to jak najszybciej naprawić. Kupienie nowych lamp rowerowych to groszowe sprawy, ale przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. Zwłaszcza lampa tylna powinna cechować się wysoką jakością wykonania, ponieważ jest ona narażona na największe wstrząsy w trakcie jazdy. Wytrzymała lampa rowerowa tylna kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale możemy być pewni, że będzie nam służyć przez wiele długich lat. Oprócz obowiązkowych lamp przednich i tylnych można jeszcze zakupić dodatkowe oświetlenie. Jeśli poruszamy się rowerem po zmroku to oświetlenia nigdy nie za wiele. Im lepiej oświetlony rower tym łatwiej jest on zauważalny dla kierowców samochodów. Wracając jeszcze do lampy tylnej to podkreślmy jeszcze istotę jej czerwonego koloru. Jest on bardzo dobrze widoczny po zmroku, ale nie utrudnia jazdy kierowcom. Dla kierowców samochodów czerwony kolor świateł tylnych jest zupełnie naturalny, bo takie stosuje się w samochodach. Białe światło z tyłu roweru mogłoby bardziej dekoncentrować kierowców, aniżeli pomagać. Kupując tylną lampę zwróćmy też uwagę na markę produktu. Uznani producenci akcesoriów rowerowych naprawdę dbają o to, żeby użytkownicy rowerów mogli się cieszyć ich produktami jak najdłużej. W rowerze bez amortyzacji tylnego koła lampa jest narażona na ciągle skoki i trzęsienie. Musi być naprawdę wytrzymała.

Prawidłowo oświetlony rower jest bezpieczny dla jego użytkownika oraz dla innych użytkowników dróg. Światła przednie i tylne muszą być w stu procentach sprawne, oraz wytrzymałe. Kupując nowy rower nie musimy się o to martwić. Jeśli jednak mamy już rower od dawna to od razu sprawdźmy, czy jego oświetlenie jest prawidłowe. Kupno lamp do roweru to niewielki wydatek, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze.