Nowoczesna biżuteria z bursztynem

Byłam niedawno nad polskim morzem, pierwszy raz po wielu latach spędzanych na wakacjach w górach. Taka odmiana dobrze mi zrobiła. Doceniłam na nowo morski klimat i krajobraz i zachwyciłam się naszym polskim skarbem, jakim jest bursztyn. Pamiętam, że jak byłam mała to bursztyn bardzo mi się nie podobał. Na szczęście gust zmienia się z czasem i teraz nakupiłam sobie trochę produktów wykonanych właśnie z bursztynu.

Pierścionek i naszyjnik wykonane z bursztynu

pierścionek z bursztynemBursztyn występuje nie tylko w Polsce, ale jego nadbałtycka odmiana jest chyba jedną z najpopularniejszych. Kiedy wybierzemy się do jakiejkolwiek miejscowości nadmorskiej, to na każdym kroku będziemy spotykać sklepy z wyrobami z bursztynu. Oczywiście te najtańsze produkty są tylko imitacją prawdziwego bursztynu. Trzeba więc być czujnym podczas robienia zakupów. Warto szukać dobrze zadbanych sklepów z tradycją. Bursztyn znejdzimy też na sto procent w sklepach jubilerskich. Właśnie u jednego jubilera kupiłam niedawno pierścionek z bursztynem, z którym nie mogę się rozstać, tak bardzo mi się podoba. Kiedyś myślałam, że wyroby jubilerskie z bursztynu muszą być duże i mało delikatne. Okazuje się jednak, że mój pierścionek jest bardzo subtelny i kobiecy, tak samo zresztą jak cała kolekcja, którą miałam okazję oglądać. Do pierścionka dokupiłam sobie naszyjnik. Łańcuszek wykonany jest ze srebra, natomiast sam wisiorek to kawałek bursztynu oprawionego w srebro. Nie spodziewałam się, że połączenie srebra z ciepłymi odcieniami bursztynu może być aż tak efektowne. Myślałam raczej, że to złoto bardziej sprawdza się w tym przypadku. Myliłam się. Większość kolekcji współczesnej biżuterii bazuje na srebrze łączonym z bursztynem. Projektanci takiej biżuterii starają się odchodzić od wielkich naszyjników czy bransoletek i stawiają na prostotę i delikatność. Na topie jest bowiem nowoczesna klasyka.

Nie spodziewałam się, że będę kiedykolwiek tak zachwycona wyrobami z bursztynu. A już w najśmielszych snach mi się nie śniło, że kupię sobie jakąś bursztynową biżuterię. Okazało się jednak, że przy okazji wyjazdy nad morze kupiłam sobie piękny, delikatny pierścionek z bursztynem a do tego naszyjnik do kolekcji. Bursztyn jest niezwykle piękny w biżuterii, jeżeli tylko zachowany jest umiar.