Niedroga kostka sensoryczna

W rozwoju dzieci nieoceniony wpływ mają rodzice, ponieważ to oni są pierwszymi nauczycielami małej istoty. Dzięki nim maluch szybko nabywa nowe umiejętności i staje się coraz sprawniejszy. Jednak nie byłoby to możliwe bez wykorzystania odpowiednich zabawek, które przez zabawę edukują. Można je stosować już w wieku niemowlęcym.

Jak wyglądają kostki sensoryczne?

tania kostka kontrastowaRozwój dzieci przebiega etapami i trzeba umieć je rozpoznawać, aby wiedzieć czy maluch właściwie się rozwija. Najpierw niemowlaki uczą się podnosić główkę, przewracać z boku na bok i kontrolować swoje odruchy. Później nadchodzi czas na naukę chwytania, czyli mała motoryka. To bardzo ważny etap, bo ta umiejętność sprawi, że maluch będzie mógł się samodzielnie bawić jakimś przedmiotem. Oczywiście koncentracja takiego maluszka jest bardzo słaba i kończy się na kilku minutach, ale z czasie będzie się sukcesywnie wydłużać. Z powodzeniem w wielu około trzech – czterech miesięcy przyda się tania kostka kontrastowa, która będzie doskonale widziana przez tak małe dziecko. W tym okresie maluchy dostrzegają tylko czarny i bały kolor, ponieważ są kontrastowe, czyli wyraźne. Dopiero z czasem dojdą pozostałe kolory, kiedy wzrok dziecka się wyostrzy i rozwinie. Oczywiście taka zabawka może posiadać elementy czerwone, niebieskie, zielone czy żółte, ale jednak dominujący powinien być biały i czarny. Na tym etapie kostki powinny być miękkie, czyli najlepiej żeby były wykonane z pluszu lub bawełny, a wewnątrz miały wypełnienie z antyalergicznej włókniny. Co do wielkości kostki, to jest ona idealna dla małych rączek, które dopiero uczą się chwyta. Bardzo często kostki kontrastowe są także sensoryczne, ponieważ dodatkowo dostarczają dziecku nowych bodźców powodujących powstawanie unikalnych połączeń nerwowych. Przeważnie mają doszyte elementy szeleszczące, grzechoczące czy piszczące.

Dołączone do kostki elementy skutecznie przykuwają uwagę dziecka, co sprawia, że uczy się ono koncentracji. Doskonale rozwija umiejętności poznawcze, poprzez stymulujące kształty, faktury czy dźwięki, a także sprzyja naukę chwytania, czyli małą motorykę, która będzie niezbędna w kolejnych umiejętnościach. Taką kostką można się bawić razem z dzieckiem poprzez pokazywanie mu jej albo pozwolić do samodzielnego badania.