Nawierzchnie sportowe areną wyjątkowych zmagań

 

Wiele jest sposobów na spędzanie wolnego czasu. Jedni wolą czytać książki, oglądać filmy lub chodzić na koncerty ulubionych zespołów. Nie brakuje też zwolenników sztuki wyższej, czyli teatru, opery lub filharmonii. Inni preferują bardziej aktywny wypoczynek. Tu również opcji jest w zasadzie nieskończenie wiele. Do najpopularniejszych form aktywności fizycznej zaliczane jest bieganie, jazda na rowerze, nordic walking czy pływanie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez uprawiania sportu zespołowego. Wyzwala on chęć rywalizacji oraz dodatkową adrenalinę.

Rodzaje piłkarskich nawierzchni sportowych

nawierzchnie sportoweW zależności od dyscypliny sportowej, którą uprawiamy, możemy wyróżnić różnego rodzaju nawierzchnie sportowe. Najpopularniejszą chyba dziedziną sportu na świecie jest piłka nożna. Odpowiedni projekt stadionu oraz jego nawierzchni jest często bardzo istotną kwestią. Boiska piłkarskie kojarzymy najczęściej z murawą porośniętą naturalną trawą. W rzeczywistości stosuje się ją głównie w przypadku zmagań profesjonalnych. Murawa trawiasta jest bowiem bardzo podatna na warunki atmosferyczne. Łatwo uszkodzić również ten rodzaj podłoża podczas częstej eksploatacji. Szacuje się, że standardowa trawiasta murawa wytrzymuje średnio kilkadziesiąt godzin gry. Co za tym idzie konieczna jest cykliczna jej wymiana, która generuje duże koszty i bywa czasochłonna. Z tego względu popularną alternatywą jest trawa syntetyczna. Jest ona dużo bardziej wytrzymała na temperaturę, promieniowanie słoneczne czy opady. W związku z tym jest ona zazwyczaj stosowana w przypadku boisk szkolnych czy treningowych.

Mecze wielkiej rangi wymagają zapięcia wszystkiego na ostatni guzik. Nie inaczej jest ze stanem nawierzchni boiska. Przed meczami finałowymi trawa jest świeżo wymieniana. Zawsze jest ona najwyższej jakości, a cały proces nadzoruje sztab ekspertów. Trudno wyobrazić sobie dziś legendarny mecz na wodzie z Mistrzostw Świata z 1974 roku między Polską i RFN. Przeszedł on do historii futbolu nie tylko ze względu na rangę spotkania oraz kontekst historyczno-polityczny. Kluczowym elementem meczu była właśnie zupełnie nieprzygotowana do spotkania murawa zalana wodą. Warto zawsze zadbać o wcześniejsze przygotowanie nawierzchni sportowej niezależnie od rangi meczu.