Mostki rowerowe do regulacji kierownicy

Rowery kolarskie mają bardzo często nisko osadzone kierownice, bardzo niewygodne dla osób nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju układu. Nowi rowerzyści często narzekają na tak ułożone kierownice, i mają problemy z ich opanowaniem, dlatego też adaptery do kierownic i regulowane mostki są dość częstym widokiem w takich rowerach.

Mostek regulujący położenie kierownicy

mostek do kierownicy rowerowejRowerowe mostki są jednym z nowszych, aczkolwiek bardzo poszukiwanych akcesoriów, nie tylko do rowerów kolarskich, ale również i do sportowych czy górskich, w których kierownice często nie są umieszczenie w układzie komfortowym dla rowerzysty. Mostek do kierownicy rowerowej montowany jest tuż nad widelcem i ramą, dokładnie tak samo jak montowana jest kierownica, i umożliwia regulowanie położenia kierownicy czy jej odchylenia. Pozornie nie jest to urządzenie bardzo skomplikowane, a jego konstrukcja nie wskazuje na bycie szczególnie zaawansowanym elementem wyposażenia, choć rowerzyści bardzo upodobali sobie mostki, zwłaszcza ci którzy preferują komfortową jazdę ponad co bardziej niewygodnymi układami kierownic. Same mostki są bardzo lekkie, więc w żaden sposób nie wpływają na jazdę rowerem, nie ograniczają możliwości sterowania kierownicą i nie przeszkadzają w montażu akcesoriów i elektroniki rowerowej. Są natomiast bardzo uniwersalnymi akcesoriami, pasującymi do praktycznie każdego roweru i każdej średnicy ramy oraz kierownic.

Niektóre mostki są bardzo proste, i składają się wyłącznie z wysięgnika, który można zablokować w pożądanej pozycji. Inne, natomiast, mogą posiadać sprężyny blokujące możliwość ruchu mostka podczas jazdy i blokady zapobiegające przypadkowej zmianie pozycji po bardzo dużym obciążeniu kierownicy, zwłaszcza w trakcie dynamicznej, szybkiej jazdy.