Morwa indyjska czyli noni

 

W ostatnim czasie popularność zaczyna zdobywać roślina o tajemniczej nazwie noni. Jest to krzew znany bardzo dobrze od lat w Ameryce, Polinezji, Afryce, Azji. Tam nazywany jest aspiryną starożytności. Nikogo tam nie dziwi jej lecznicze działanie. Jest wykorzystywana w medycynie ludowej od pokoleń. Cenna jest absolutnie każda jej część. To to takiego noni i dlaczego coraz więcej osób zaczyna interesować się tą rośliną.

Leczniczy krzew morwy indyjskiej

noniMorwa indyjska – tak właśnie nazywany jest krzew noni. Słynie on ze swoich cudownych właściwości. Jest stosowany jako lek na każde schorzenie przez Polinezyjczyków. Używany jest w celu leczenia depresji, wrzodów, grypy, alergii, a nawet na nowotworów. Do Europy od 2003 roku trafiają owoce tej rośliny. To one uważane są za nośnik największych dobrodziejstw. Są źródłem witaminy C, B3, żelaza, potasu. Ich cena jest dość wysoka w związku z długą drogą jaką muszą przebyć. Najczęściej spotykany jest sok z owoców noni. Same owoce do najsmaczniejszych nie należą. Dlatego najlepiej spożywać je gdy nie są jeszcze dojrzałe. Im owoc bardziej dojrzały tym jego smak bardziej cierpki a i zapach staje się odpychający. Sam krzew noni nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o uprawę Lubi ciepły i wilgotny klimat ale i radzi sobie na skalistych zboczach, przy suszy, w lesie, na glebie kwaśnej i zasadowej. Miniaturkę tej rośliny możemy samodzielnie wyhodować sobie w domu w doniczce. Po roku może również owocować. CO do leczniczych właściwości tej rośliny niektóre jeszcze nie są potwierdzone. Cały czas prowadzone są badania. Ciekawostką są badania przeprowadzone na myszach chorych na nowotwór. Tym, którym podawano sok z noni żyły dwa razy dłużej niż te, które go nie dostawały. Lekarze jednak twierdzą, że noni nie można nazywać lekiem a jedynie rośliną która wspomaga leczenie wielu dolegliwości. Są też pewne zastrzeżenia co do stosowania tej rośliny. Nie podaje jej się dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. Ostrożnie też do tematu powinny podchodzić osoby z chorobami nerek i serca. Jest to związane z dużą ilością potasu jaki zawiera noni.

Ta egzotyczna roślina w Polsce jest również coraz częściej poszukiwana. Coraz głośniej mówi się o jej właściwościach. W świecie owoce noni reklamowane są jako panaceum do walki ze wszystkimi dolegliwościami. Badania w tej kwestii prowadzone są dalej.