Malowanie tkanin farbami w sprayu

Rękodzieło jest w modzie. Szczególnie na czasie są techniki, dzięki którym możemy nadać rzeczom, które normalnie byśmy wyrzucili, drugie życie. Taką techniką jest na przykład malowanie tkanin. Można tworzyć fantazyjne wzory za pomocą farb i pędzli, czy specjalnych markerów i pisaków. Można moczyć jasne ubrania w rozpuszczonym barwniku. Jednak ostatnio bardzo popularne stało się malowanie tkanin farbami w sprayu.

Cechy farby w sprayu do tkanin

bezpieczna farba w sprayu do tkaninPopularność tej techniki wynika z faktu, że farbami w sprayu maluje się łatwo, w związku z czym może to robić tak naprawdę każdy. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać możemy zakupić farby o szerokim lub wąskim promieniu rozpylania. Możemy też dostosowywać sobie to odległością trzymania pojemnika z aerozolem od tkaniny. Musimy jednak pamiętać, że najważniejszą cechą farby jest to, by była ona bezpieczna i nietoksyczna. Często z takich produktów korzystają dzieci, które mogą przez przypadek rozpylić farbę w swoim kierunku lub się nią ubrudzić. Zresztą, my dorośli również musimy dbać o swoje bezpieczeństwo, chociaż na pewno mamy większą kontrolę nad tym niż najmłodsi. Bezpieczna farba w sprayu do tkanin dostępna jest w większości dużych pasmanterii, możemy czasem znaleźć je w sklepach papierniczych. Jednak największy wybór znajdziemy w sklepach dla plastyków lub internetowych sklepach z artykułami dla rękodzielników. Nie zamawiajmy farb z niesprawdzonych źródeł, farb które nie posiadają atestów i nie są opatrzone certyfikatami bezpieczeństwa. Na opakowaniu wszelkich tego typu artykułów powinna pojawić się na ten temat informacja. Jeśli jej nie ma, warto rozejrzeć się za produktem innej marki. Rodzaj farby wybieramy zależności od tego, czy chcemy uzyskać tymczasowy efekt, czy by wzór był permanentny. Na rynku dostępne są oba rodzaje farb w sprayu.

Niezależnie od tego jaki rodzaj farby w sprayu wybierzemy, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie certyfikaty farba posiada, korzystajmy z nich tylko i wyłącznie na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich farb w sprayu, nie tylko tych do tkanin. Jeśli malujemy tkaninę na balkonie, tarasie, czy ogrodzie, zadbajmy o zabezpieczenie terenu i siebie. Rozłóżmy folię (np. malarską), załóżmy rękawiczki i stare ubrania, których nie szkoda nam zniszczyć.