Lampa jak z pałacu

Aranżacje wnętrz stały się w dzisiejszych czasach sposobem na wyrażanie artystycznej inwencji. Projektanci odważnie łączą różne style, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Do lamusa przeszły też surowe, proste wnętrza, które królowały na początku dwudziestego pierwszego wieku. Teraz na topie jest klasyka w niestandardowym wydaniu.

Ozdobna lampa nad stołem w jadalni

lampa nad stółJak jeszcze w dwudziestym wieku można było mówić o konkretnych stylach w urządzaniu wnętrz, tak teraz ciężko rozróżnić konkretne sposoby aranżacji. Można powiedzieć, że wszystkie chwyty są dozwolone, pod warunkiem, że stworzą harmonijną przestrzeń. Na dzień dzisiejszy, obserwując to, co się dzieje w architekturze wnętrz, można na pewno stwierdzić, że nie ma już miejsca na surowe, puste przestrzenie. Do łask powróciła klasyka w różnych odsłonach i w nietypowych połączeniach. Współczesne wnętrza mają być z jednej strony nowoczesne, z drugiej, zaś, przytulne i eleganckie. Weźmy na przykład jadalnie, które są teraz w niemal każdym domu. Wstawia się do nich zazwyczaj pokaźny, najlepiej drewniany stół, z prostymi, ale eleganckimi krzesłami do kompletu. Ogromne znaczenie ma to, jaka zostanie wybrana lampa nad stół, gdyż to ona tworzy klimat całego wnętrza. Najczęściej wybierane lampy, a raczej żyrandole, są bardzo ozdobne i przypominają lampy z wielkich pałaców. Bardzo często taki żyrandol imituje bogato zdobiony świecznik, w którym żarówki wyglądają jak świeczki właśnie.

Współczesne wnętrza nie są już surowe i puste. Teraz wraca się do klasycznych rozwiązań, tylko w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Taki sztandarowym przykładem może być umieszczanie wielkiego, ozodbnego żyrandola nad stołem w jadali. Takie żyrandole wisiały kiedyś w pałacach zamożnych ludzi.