Kompleksowa obsługa farmy

Coraz większa ilość farm fotowoltaicznych świadczy o dużym zainteresowaniu źródłami odnawialnej energii. Są one ekologiczne i niewyczerpywalne, a do tego darmowe. Każdy może z nich korzystać w nieograniczonej sposób.

Zakres obsługi farm fotowoltaicznych

farmy słoneczne obsługaObsługa farm słonecznych jest konieczna, ponieważ są one mocno zaawansowane technologicznie i wymagają ciągłego kontrolowania i dostosowywania do panujących warunków. Celem elektrowni fotowoltaicznej jest wytworzenie jak największej ilości prądu, który później może być wykorzystany przez miasta, wsie czy określone przedsięwzięcia. Jednak żeby było to możliwe, to elektrownia musi sprawnie działać i maksymalizować swoje możliwości energetyczne. Jeżeli interesują nas farmy słoneczne obsługa ich może być realizowana przez jedną z wielu firm usługowych, które specjalizują się w takich działaniach. Przeważnie współpraca między firmą a farmą odbywa się zdalnie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest to niezbędne, gdyż panele solarne pracują nieprzerwanie, podobnie jak falowniki. W związku z tym zawsze może dojść do jakiejś awarii, która spowoduje przerwę w dostępie do energii. Dzięki zdalnemu monitoringowi takie ryzyko jest sprowadzone do minimum, gdyż naprawy są wykonywane niemalże natychmiastowo. Ponadto na bieżąco są prowadzone działanie prewencyjne, które wykluczają konkretne usterki jeszcze zanim się pojawią. W ramach obsługi prowadzony jest nadzór nad obiektem oraz zarządzanie operacyjne instalacją i raportowanie.

Farma solarna działa przez całą dobę, choć energia ze słońca jest pobierana tylko w ciągu dnia. Trzeba zaznaczyć, że nawet w pochmurny dzień ogniwa fotowoltaiczne odbierają promienie słoneczne i przekazują je do inwerterów, które przekształcają ją na prąd zmienny.