kolonie

Kolonie odchudzające dla dziecka – dobry pomysł?

Organizatorzy koloni i obozów letnich w ostatnim czasie w swojej ofercie poza typowym letnim wypoczynkiem z atrakcjami dla najmłodszych mają także i propozycje wczasów dla dzieci i młodzieży, które mają problemu z nadwagą czy otyłością. Najczęściej są to kolonie w których programie kładzie się duży nacisk na aktywność fizyczną taką jak fitnessu czy pływanie. Czy jednak wysłanie dziecka na taką kolonie przyniesie rezultaty i co ważniejsze czy dziecko na takim obozie będzie się dobrze czuło? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście. 

Kolonie zwykłe i odchudzające – co warto wiedzieć?

kolonieZgodnie z przeprowadzonymi badaniami szacuje się że, blisko 20% młodzieży i nastolatków ma problemy z nadwagą czy otyłością, a co za tym idzie coraz popularniejsze stają się kolonie odchudzające, które mają pomóc dzieciom w trakcie letniego wypoczynku zrzucić zbędne kilogramy. Czym jednak takie ośrodki kolonijne różnią się od tych normalnych? Po pierwsze ruch – program koloni jest tak ułożony żeby dzieci miały odpowiednio dużą dawkę ruchu, jednak nasilenie ćwiczeń jest dostosowane do możliwości kondycyjnych dzieci z nadwagą, dzięki czemu nie ma obawy o to, że zajęcia będą ponad ich siły. Po drugie na obozach odchudzających jadłospis jest inaczej układany. Posiłki są pełnowartościowe jednak mniej kaloryczne, co ma sprzyjać utracie wagi. W jakiej sytuacji zatem warto dziecko wysłać na kolonie odchudzające?

Kolonie odchudzające – dla kogo?

Kolonie odchudzająceWedług artykułu na portalu www.poradnikzdrowie.pl kolonie odchudzające w Polsce nie są szczególnie popularnym rozwiązaniem głównie z racji tego, że rodzice obawiają się, że wysłanie dziecka na takie kolonie sprawi, że poczuje się ono gorsze. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedzieć na to pytanie nie da się jednoznacznie. Jeśli dziecko nie ma dużej nadwagi i jednocześnie nie ma żadnego problemu z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami, wówczas rzeczywiście wysłanie dziecka na kolonie odchudzające nie jest konieczne. I w trakcie zwykłych obozów gdzie posiłki są regularne i jest sporo ruchu powinno trochę kilogramów zrzucić, a do tego będzie mogło pochwalić się pobytem na ciekawym obozie. Jeżeli jednak nadwaga jest duża to zdecydowanie lepiej dziecko wysłać na kolonie odchudzające, wbrew temu co by się mogło nam wydawać dziecko na takich koloniach będzie się czuło zdecydowanie lepiej. Takie obiekty kolonijne odwiedzane są tylko przez dzieci mające problemy z nadwagą, a co za tym idzie dziecko na takim obozie nie będzie musiało się wstydzić swojej tuszy, nie będzie także czuło się gorsze w trakcie zabaw sportowych ponieważ, wszystkie dzieci będą miały podobną kondycję. Dodatkowo nie ma także obawy o to, że dziecko z racji swojej wagi zostanie odrzucone przez grupę rówieśniczą. To czy dziecko należy wysłać ma kolonie odchudzające czy zwykłe zależy od tego jak duży jest problem z nadwagą jak i jaką dziecko ma osobowość, a co za tym idzie jest to zwykle jednak kwestia indywidualne. Rodzice jednak nie powinni obawiać się koloni odchudzających, ponieważ w wielu sytuacjach to najlepsze rozwiązanie.

Ruch na koloniach odchudzających

Kolonie odchudzające wyróżniają się przede wszystkim tym, że program zabaw ruchowych jest tak ułożony by dzieci codziennie miały odpowiednio dużo ruchu, a jednocześnie były w stanie podołać wszystkim ćwiczeniom i zabawom ruchowym. Według portal.abczdrowie.pl najczęściej na takich obozach wykorzystuje się takie formy aktywności fizycznej jak:

Aktywność fizyczna

Charakterystyka

fitness

  • Poprawia kondycję i wzmocnia wszystkie partie mięśni.

  • Ćwiczenia ogólnorozwojowe pozytywnie wpływają na stan zdrowia dzieci, jak i nie są zbyt męczące, dzięki czemu zarówno dzieci z nadwagą jak i otyłością mogą w zajęciach uczestniczyć. Zwykle przygotowane są też ćwiczenia alternatywne, na wypadek gdyby z jakimś ćwiczeniem był problem.

  • Coraz częściej wykorzystuje się także fitness na trampolinach. Rezultat takich ćwiczeń jest podobny, a jest to zdecydowanie ciekawsza forma ruchu dla dzieci.

pływanie

  • Popularna formą aktywności fizycznej.

  • Jest to doskonały sposób na poprawienie ogólnej kondycji fizycznej jak i sylwetki, a dodatkowo nie obciąża ono stawów, co zwłaszcza w przypadku dzieci z dużą nadwagą jest bardzo ważne.

gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka)

  • Na obozach często odbywają się także treningi piłki nożnej, siatkówki czy kosza.

  • Treningi te jednak bardziej przypominają formę zabawy niż prawdziwego treningu, dlatego dzieci nie powinny czuć się źle w trakcie takich gier zespołowych.

szybki marsz (spacery)

  • Zdrowy, przynoszący efekty, poza tym dla ludzi z dużą otyłością nie męczący jak bieganie

Kolonie odchudzające a obozy sportowe

treningi biegoweWielu rodziców rozważa wysłanie dzieci z nadwagą na obozy sportowe. Rzeczywiście wspólnym mianownikiem dla koloni odchudzających jak i obozów sportowych jest ruch, jednak należy mieć świadomość, że na obozach sportowych ruch jest bardziej zintensyfikowany i przybiera formę prawdziwych treningów, a co za tym idzie dziecko z nadwagą może mieć bardzo duże problemy kondycyjne. Liczne są intensywne treningi biegowe, pływanie, kajaki czasem i treningi na siłowni. Nasilenie treningów jest duże i są one przygotowywane pod kątem małych sportowców, czyli dzieci aktywnych fizycznie o dobrej kondycji. Dodatkowo żywienie na obozach sportowych jest wprawdzie zdrowe, jednak jest ono także i dość wysokokaloryczne, a to jest niezbyt wskazane dla dzieci z nadwagą. Wszystko to sprawia, że obozów sportowych nie zaleca się jako alternatywy dla koloni odchudzających.

Krótko podsumowując

W wielu przypadkach kolonie odchudzające są najlepszym rozwiązaniem na wakacyjny wyjazd dla dziecka. Jeśli poszukamy dobrego organizatora to nie tylko dziecko w trakcie pobytu będzie mogło schudnąć, ale także i świetnie się bawić, co jest najważniejsze. 

1 thought on “Kolonie odchudzające dla dziecka – dobry pomysł?”

  1. Taka kolonia to świetny pomysł, jednak na nic się ona zda, jeśli dziecko, gdy wróci do domu nie będzie stosować się do zaleceń. Na takiej koloni dziecko powinno nauczyć się zdrowych nawyków, jak się żywić i przekonać się, że ruch to świetna zabawa.

Leave a Comment