Klujniki w gospodarstwach rolnych

Hodowla związana z ptactwem w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularnym pomysłem na biznes. Wiele gospodarstw poszło właśnie w tym kierunku. Alternatywa związana z drobiem daje spore pole manewru. Można sprzedawać ptactwo na mięso, na jaja czy sprzedawać ich upierzenie. Wszystko zależy od gatunku ptaka na jakiego zdecydują się przedsiębiorcy. Jednak aby jak najwięcej zyskać w pewnych kwestiach warto postawić na automatykę.

Dane techniczne inkubatorów do wylęgu jaj

klujnikJednym z urządzeń wykorzystywanych w tego typu miejscach jest klujnik, który może spowodować kontrolowany wylęg piskląt. Takie urządzenia są bardzo cenione i coraz częściej znajdują się na rynku. Czasami można napotkać ciekawe oferty związane z różnymi dodatkowymi gadżetami. Zazwyczaj zupełnie za darmo otrzymuje się dozowniki do uzupełniania wody w inkubatorze czy specjalne książki oraz poradniki związane z wiedzą na temat obsługi czy ogólnego inkubowania jaj. Szukając klujnika, który będzie funkcjonalny oraz łatwy w obsłudze to w pierwszej kolejności warto spojrzeć na opcje jakie da nam panel sterujący. Okazuje się, że nowocześni projektanci urządzają go w taki sposób aby ułatwiał korzystanie. Przykładowo może wyświetlać temperaturę, pozostałą liczbę dni do wylęgu, wilgotność, czasomierz obrotu. Są to praktyczne informacje, które wspierają panowanie czy kontrolę nad danym inkubatorem. Dobrze jest gdy panel sterowania ma również możliwość regulacji ręcznej temperatury. Jest to przydatne w nie których momentach. Jeżeli chodzi o dane techniczne to są często zróżnicowane. Zazwyczaj zależą od pojemności urządzenia, ponieważ można nabyć klujnik na sześćdziesiąt sztuk jaj czy też na trzysta. Wszystko zależy od zaawansowania naszych potrzeb. Jednak już standardem staje się alarm, który zawiadomi nad gdy drastycznie spadnie poziom wilgotności. Obracanie jaj też jest automatyczne i nie wymaga dodatkowych czynności związanych z ich przekładaniem.

Jest to proces, który już staje się jak najbardziej samoczynny. Zróżnicowanie może pojawić się w dokładności pomiarów, ponieważ różni producenci stosują różne czujniki, które są wrażliwe w innym stopniu. Jednak z całą pewnością inkubator do wylęgu jaj znajdzie swoje miejsce w każdym gospodarstwie gdzie znajduje się ptactwo. Jest to najbardziej skuteczna metoda na pojawienie się zdrowych piskląt w jednakowym czasie.