Klocki hamulcowe firmy EBC

Układy hamulcowe samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli składają się z wielu części, które przekładają działanie kierowcy na siłę fizyczną, która zatrzymuje samochód. Jedną z tych części hamulcowych są klocki hamulcowe montowane w samochodach. W zależności od przeznaczenia stosuje się różne klocki hamulcowe o odpowiednich właściwościach.

Czym są klocki hamulcowe?

klocki ebc yellowKlocki hamulcowe są kluczową częścią hamulca, ponieważ są elementem stykającym się i wywierającym nacisk i tarcie na wirniki hamulca pojazdu, czyli te płaskie, błyszczące tarcze, które można czasem zobaczyć tuż za kołami niektórych pojazdów. Ciśnienie i tarcie zastosowane na tarczy hamulcowej spowalnia i zatrzymuje koło. Gdy koła przestaną się obracać, pojazd również przestaje się poruszać. Rola klocków hamulcowych jako części hamujących jest dość prosta. Z uwagi na to, jak szybko obracają się koła pojazdu i ile waży typowy samochód lub ciężarówka, klocki hamulcowe poddawane są ekstremalnemu obciążeniu za każdym razem, gdy zwalnia lub zatrzymuje się pojazd. Klocki hamulcowe były wcześniej produkowane przy użyciu głównie azbestu jako materiału ciernego. To dlatego, że klocki hamulcowe są narażone na dużo tarcia, które generuje dużo ciepła. Azbest jest dobrym materiałem do pochłaniania i rozpraszania ciepła. Jednak kiedy azbest się ściera, tworzy pyły, które są niebezpieczne dla oddychania, a klocki hamulcowe mogą wytwarzać dużo pyłu hamulcowego, gdy spowalniają i zatrzymują pojazdy na drogach. Teraz klocki hamulcowe i inne elementy hamulcowe są wykonane z bezpieczniejszych materiałów organicznych. Klocki EBC Yellow są popularnym, bezpiecznym rozwiązaniem do aut o dużej mocy, poruszających się z szybkimi prędkościami. Materiały, z których są wykonane zapewniają skuteczne i szybkie hamowanie auta również w trudnych warunkach. Włókna aramidowe, z których są wykonane zapewniają bezpieczeństwo również w autach sportowych.

Hamulce to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze elementy. Zużyte, słabej jakości lub nieodpowiednio dobrane do auta mogą przyczynić się do różnego rodzaju wypadków drogowych, od niegroźnych stłuczek po większe kolizje. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników drogi i zadbać o dobry stan i jakość hamulców w swoim pojeździe.