Kiedy warto stosować podpiętki korkowe?

Buty muszą być wygodne. Nosimy je najczęściej przez wiele godzin, pracujemy i wykonujemy podstawowe czynności, aktywnie wypoczywamy. Nie mogą powodować otarć czy odparzeń. Zdarza się jednak, że same buty nie wystarczą i potrzebne są dodatkowe akcesoria, np. wkładki lub podpiętki. Stosuje się je w różnych sytuacjach, nie tylko wymuszonych przez jakieś schorzenia, ale też komfort użytkowania.

Zastosowanie podpiętek korkowych

solidne podpiętki korkoweDziś mamy wiele rodzajów obuwia. Są te okazjonalne, np. szpilki, tak lubiane przez kobiety, są też funkcjonalne i pasujące wręcz do wszystkiego tenisówki oraz wygodne skórzane półbuty. Latem wkładamy na stopy sandały lub klapki, zimą – mocno zabudowane botki lub kozaki. Każde z tych butów łączy jedno – muszą być wygodne i być odpowiednio dobrane. W przeciwnym razie nie będziemy mogli się w nich poruszać, mogą też wywołać wiele szkód, np. bolesne otarcia. Trzeba pamiętać, że stopa każdego dnia wykonuje tytaniczną pracę. To ona dźwiga ciężar naszego ciała, trzeba więc odpowiednio o nią zadbać. Można to zrobić stosując właściwie dobrane akcesoria. Są one różne i należy po nie sięgać w zależności od potrzeb. Wśród nich są solidne podpiętki korkowe. Amortyzują stopę podczas chodzenia i biegania. Wykonane są najczęściej z naturalnego korka, co zapewnia ich optymalną trwałość. Pozwalają stopie na prawidłowe ułożenie, cechują się też właściwym stopniem twardości, przez co są wygodne. Zapobiegają również obtarciom. Zaleca się najczęściej kupić ich nieco więcej, bo podpiętki dla lepszej stabilności zaleca się wklejać do wnętrza buta (wówczas się nie przesuwają). Wykorzystanie podpiętek należy rozważyć, gdy zmagamy się z problemem bolącej pięty (ostroga piętowa), cierpimy na choroby stawu kolanowego lub w sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza od drugiej. Standardowo podpiętek ma grubość 10 mm, ale można też znaleźć go w innym rozmiarze, dostosowanym do własnych potrzeb. Sprzedaje się je parami, są dostępne w sklepach obuwniczych, jak również w sklepach z akcesoriami i sprzętem medycznym. Dla utrzymania właściwej higieny zaleca się, by podpiętki wymieniać raz na dwa miesiące (nie rzadziej niż raz na pół roku).

Prawidłowo dobrane obuwie jest wygodne i praktycznie nie czujemy, że mamy je na sobie. Tu nie o estetykę chodzi, ale o komfort i nasze zdrowie. Stąd potrzeba stworzenia wielu akcesoriów przydanych w ortopedii i podologii. To choćby podpiętki korkowe, które zapewniają maksymalną wygodę oraz zapobiegają otarciom. Są potrzebne również wtedy, gdy nasze stopy są bardzo wrażliwe i szybko ulegają zranieniom.