Kiedy rzeczoznawca wycenia mieszkanie?

W wielu sytuacjach konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, który przygotuje w pełni profesjonalny dokument z wyceną posiadanej nieruchomości. Jest to niezbędne m.in. w celu uzyskania kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem ma być nasze mieszkanie. Tutaj niezbędne jest przedłożenie wraz z wnioskiem kredytowym, formalnej wyceny przygotowanej przez certyfikowanego i doświadczonego rzeczoznawcę. 

Jakie są koszty profesjonalnej wyceny mieszkania?

wycena mieszkania przez rzeczoznawcęNie można tutaj kierować się ceną sporządzenia wyceny, ponieważ powinny być one zbliżone w każdym lokalnym biurze rzeczoznawcy. Państwo z góry określa podstawowe stawki za tego rodzaju usługi, dokładnie tak samo, jak ma to ma miejsce z notariuszami. Oczywiście za ekspresowo wykonane dokumenty czy też dodatkowe wnioski i informacje klient będzie musiał zapłacić więcej. W jakich jeszcze sytuacjach konieczna jest wycena mieszkania przez rzeczoznawcę? Otóż w kwestiach spadkowych, gdy nieruchomość jest dziedziczona przez wiele osób i konieczne jest określenie jej wartości w celach podatkowych i spłaty wzajemnych zobowiązań, gdy jeden ze spadkobierców chce pozostawić mieszkanie dla siebie i musi spłacić innych. Kolejny przykład to oczywiście podział wspólnego majątku, choćby w momencie prowadzonej sprawy rozwodowej. Tutaj również wymagane jest okazanie w pełni formalnego dokumentu z pieczątkami i podpisem certyfikowanego rzeczoznawcy. Samodzielna wycena czy nawet ta sporządzona przez pośrednika nieruchomości niestety nie zostanie przyjęta przez żaden urząd czy sąd ani bank. W wielu przypadkach rzeczoznawca może pomóc klientowi poznać faktyczną wartość mieszkania czy też innej nieruchomości, która na przykład wydawała się mało wartościowa, a okazuje się, że może być doskonałą inwestycją dla przedsiębiorców – stąd jej cena sprzedażowa powinna być znacznie wyższa.

Takie sytuacje często zdarzają się podczas sprzedaży działek czy lokali do remontu, które wymagają sporego wkładu finansowego, ale równocześnie mają duży potencjał inwestycyjny. Warto z pewnością zaufać wiedzy i doświadczeniu lokalnego rzeczoznawcy, który sporządzi bardzo szczegółową wycenę wraz z opisem wszystkich pomieszczeń i uwzględnieniem najważniejszych informacji na temat posiadanego mieszkania, domu czy działki.