Kiedy konieczna jest naprawa pompy w samochodzie?

Bardzo ważnym elementem samochodu jest układ chłodzenia, który chroni przed bardzo szkodliwym dla maszyny przegrzaniem silnika i całego samochodu. Jego główną osią jest płyn chłodniczy, który aby mógł skutecznie odprowadzać nadmiary ciepła, musi znajdować się w ciągłym roku. Dlatego istotna częścią układu chłodzenia jest również pompa i sama chłodnica.

Jak naprawia się pompy wodne?

naprawa pompKażdy posiadacz samochodu wie, jak dużą rolę odgrywa układ chłodzenia w każdym samochodzie. Jego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do przegrzania się auta, które może skutkować bardzo poważnymi uszkodzeniami. Główna osią układu chłodzenia jest płyn chłodzący, który, aby mógł działać skutecznie, musi znajdować się w ciągłym ruchu. Za to jest odpowiedzialna pompa wodna, która tak naprawdę odpowiada za skuteczność  działania całego układu. W przypadku, gdy widzimy że doszło do rozszczelnień i wycieków w obrębie układu chłodzenia, lub też pompa pracuje bardzo hałaśliwe, konieczna będzie jej wymiana. Naprawa pomp wodnych to dosyć skompilowany proces, dlatego też bardzo ważne jest, aby nie próbować usuwać tej usterki samodzielnie, ale zlecić ją profesjonalistom. Pompa wodna to element, który wymienia się czasem przy wykonywaniu innych napraw samochodu, na przykład podczas wymiany paska rozrządu czy osprzętu. W przypadku naprawy pompy, należy pamiętać o jej wcześniejszym, odpowiednim zdemontowaniu. Przede wszystkim, należy odpowiednio zluzować pasek napędzający pompę wodną, na przykład pasek rozrządu. Kolejny krok to spuszczenie cieczy chłodzącej  z samochodu, a ostatni –  odkręcenie śrub mocujących naszą pompę. Bardzo ważne jest także dokładne oczyszczenie całej powierzchni po wyjętej pompie. Jak wygląda naprawa pompy? Mamy tutaj do wyboru dwie metody. Jeżeli pompa wodna po raz pierwszy nie działa prawidłowo, czasem może pomóc jej przeczyszczenie przy użyciu odpowiedniego osprzętu. W przypadku jednak, gdy nie daje to oczekiwanego rezultatu lub problem pojawia się, jedynym rozwiązaniem pozostaje wymienienie pompy na nowa. Należy tutaj pamiętać, że po demontażu pompy nie zaleca się jej ponownego montażu.

Układ chłodzenia to obok silnika najważniejszy element każdego samochodu. Dzięki niemu bowiem nie dochodzi do przegrzania się silnika, czy tez jego zatarcia. W przypadku gdy widzimy jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu układu chłodzenia, należy jak najszybciej zlokalizować przyczynę usterki.