Karnisz, a jego cena – wszystko, co musisz wiedzieć

 

Firanki i zasłony stanowią nieodłączny element wystroju wielu wnętrz. To właśnie dzięki nim możemy w minimalistycznym pomieszczeniu wprowadzić nieco koloru. Jednak, aby tak się stało musimy postawić na odpowiednio dopasowane karnisze. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Czy karnisz jest tak właściwie ważnym elementem? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karniszy?

tanie karniszeWydawać by się mogło, że ze względu na sporą wysokość na jakiej znajduje się karnisz, niewiele osób zwraca na niego uwagę. Jest to jednak błędne przeświadczenie. Karnisz, tak jak wiele innych, niewielkich dodatków może całkowicie wpłynąć na efekt, który uzyskamy w pomieszczeniu. Jego wybór zatem powinien być w pełni przemyślany. Zanim wybierzemy się na zakupy warto zastanowić się jaki materiał jest dominujący w danym pomieszczeniu. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się karnisz drewniany, który doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje ten właśnie rodzaj materiału. Spotkać możemy się jednak również z karniszami metalowymi, linkowymi, z szynami sufitowymi oraz minikarniszami do mocowania zazdrostek. Te ostatnie dla wielu mogą okazać się pojęciem niezrozumiałym, jednak jest to nic innego jak wąskie pręty zakładane w połowie okna. Na nie nawlekane są krótkie firanki. Z tego rodzaju rozwiązaniem możemy spotkać się najczęściej w kuchniach. Warto wiedzieć, że karnisze potrafią całkowicie zmienić charakter wnętrza przy niewielkim nakładzie pieniężnym. Jeśli chodzi bowiem o ciekawe tanie karnisze spotkamy je niemal w każdym sklepie meblowym czy budowlanym.

Oprócz materiału, z którego wykonane są karnisze, niezwykle ważnym parametrem jest również ich długość. Zaleca się, aby długość karnisza była do 40 centymetrów większa niż szerokość okna. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje, dzięki czemu zasłony i firanki będą doskonale się prezentować.