Jakie spawarki stosować do powierzchni ocynkowanych?

Spawanie jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod na łączenie ze sobą różnych elementów wytworzonych ze stali lub pochodnych surowców. W zależności od techniki spawania możemy wyróżnić obecnie różnie modele i rodzaje spawarek. Rodzaj spawarki należy dobrac do tego, jakiego rodzaju materiał chcemy poddać obróbce.

Na czym polega proces lutospawania?

spawarka do lutospawaniaTak jak wspomniano wcześniej, obecnie wyróżnią się kilka różnego rodzaju urządzeń spawalniczych, w szczególności takich jak MIG czy TIG. Różnią się one głównie wykorzystywaną techniką spawania ze sobą różnych elementów. Oprócz tego, coraz częściej wykorzystywane są nowe sposoby na łączenie elementów stalowych, wykonywane przy pomocy urządzeń takich jak spawarka do lutospawania. Na czym polega lutospawanie? Otóż jest to sposób na bezpieczne i wydajne łączenie ze sobą cienkich elementów wykonanych ze stali, które dodatkowo poddane zostały procesowi cynkowania. Można je więc wykorzystywać między innymi do spawania cienkiej blachy, podczas napraw w warsztatach samochodowych czy podczas produkcji ogrodzeń, balustrad i innych bardziej wrażliwych elementów wykonanych ze stali, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas spawania ich tradycyjnymi metodami. Co wpływa na to, że ta metoda spawania jest bezpieczniejsza? Przede wszystkim mniejsza energia dostarcza do spawanej powierzchni, dzięki temu, że stopieniu ulega nie spawany materiał, a wyłącznie lut. Co jeszcze ważniejsze to jest to jedyna metoda spawania ocynkowanej blachy, która nie powoduje odparowywania cynku i powstawania nieestetycznych porów i innych podobnych uszkodzeń. Innymi słowy, jeżeli zależy nam na zachowaniu powłoki ochronnej na powierzchni którą spawamy, jedyna metodą w takim przypadku powinno być lutospawanie. Do wykonywania spawania taką metodą stosuje się najczęściej specjalne, półautomatyczne urządzenia, które dają możliwość szybkiej regulacji wytwarzanego łuku. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby spawarka do lutospawania była wyposażona w specjalny, teflonowy wkład podajnik drutu.

Jak widać, nie wszystkie powierzchnie mogą być spawane przy użyciu tradycyjnych metod. Elementy cienkie, lub pokryte dodatkowo powłoką ochronną, wymagają stosowania takich urządzeń, które nie uszkodzą ich podczas procesu spawania. Szczególnie dotyczy to powierzchni ocynkowanych, które są bardzo narażone na uszkodzenia w wyniku odparowania cynku.