Jaki wybrać zbiornik na deszczówkę?

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że woda deszczowa może być z powodzeniem ponownie wykorzystana. To rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, na co uwagę zwraca coraz większe grono osób. Na rynku dostępne są dwa modele zbiorników – naziemne i podziemne. Które z nich wybrać w przypadku, jeśli posiadamy ogród o małej powierzchni?

Pojemny zbiornik na deszczówkę

pojemne zbiorniki na deszczówkęZbiornik, w którym będziemy gromadzić wodę deszczową przede wszystkim powinien być wykonany z dobrej jakości materiału. Najczęściej jest to pochodna plastiku w czarnym lub bardzo ciemnym kolorze (w ten sposób ogranicza się dostęp promieni słonecznych do wody). Model naziemny jest odpowiedni dla osób, które posiadają działkę rekreacyjną lub małej wielkości ogród. Bardzo łatwo się go montuje. Podłącza się go do rynny w kilka minut, a korzystanie z wody można sobie dozować przy pomocy specjalnego kranika. Pojemne zbiorniki na deszczówkę tego typu dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych. Można je nabyć również w sklepach internetowych. Ilość zgromadzonej wody w zupełności wystarcza, by podlać kwiaty w doniczkach lub trawnik czy umyć samochód. Większych nakładów pracy wymaga instalacja zbiorników podziemnych. Jest to zresztą zbiornik, który pozwala na gromadzenie zdecydowanie większych ilości wody (tutaj litry liczy się w tysiącach). To wręcz nieograniczone źródło wody, które docenią zwłaszcza ekologiczne gospodarstwa oraz przedsiębiorcy prowadzący rozległe uprawy szklarniowe. W pojemne zbiorniki na deszczówkę inwestują też właściciele nowoczesnych ośrodków rekreacyjno-turystycznych. Firmy szybciej mogą liczyć na zwrot inwestycji. W przypadku gospodarstwa domowego oszczędności dają się zauważyć dopiero po kilkunastu latach, niemniej mogą być mocno odczuwalne dla kolejnego pokolenia. Jeśli zależy nam na dużych zbiornikach, ale nie chcemy wkopywać ich w grunt, możemy też zainwestować w kilka pojemników naziemnych, które daje się ze sobą połączyć. Tworzą wówczas spójny system pomocny w gromadzeniu wody deszczowej.

W dzisiejszym świecie technologia zwraca się ku ochronie środowiska. Liczy się nie tylko uniwersalność, ale też troska o ekologię. Chcemy wykorzystywać różnego rodzaju systemy, które pozwolą na ponowne wykorzystywanie surowców. W tym celu gromadzimy choćby deszczówkę, stąd pojemne zbiorniki na wodę cieszą się coraz większą popularnością.