Jaki piec do sauny wybrać?

 

Sauny w prywatnych domach stają się coraz powszechniejsze. Nie jest to droga inwestycja, ale za to bardzo opłacalna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pozwala na wzmocnienie odporności, zmniejsza skutki stresu i przeciążenia fizycznego. Montaż sauny w domu nie wymaga zbyt wielu zmian w układzie pomieszczeń, wymaga natomiast zakupu odpowiedniego wyposażenia.

Piec do sauny – elektryczny czy na drewno?

piec do sauny na drewnoTradycyjne sauny, znane z Finlandii, Szwecji, Estonii czy Łotwy, opalane były drewnem. Sama sauna znajdowała się najczęściej poza domem, w ogrodzie lub tuż nad brzegiem jeziora, przez co jego ogrzewanie za pomocą tego rodzaju pieca nie stanowiło problemu. Pomieszczenie posiadało komin, przez który wydobywał się dym. W domach prywatnych takie rozwiązanie jest nieco trudniejsze do realizacji, ale nie oznacza to, że piec do sauny na drewno się nie sprawdzi. Ich producenci zadbali o to, by jego montaż był możliwy w różnych pomieszczeniach. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, czy zachowana została zrównoważona proporcja między komorą spalania a ilością kamieni. To sprawi, że będą one nagrzewać się równomiernie i stosunkowo szybko, co pozytywnie wpłynie na jakość parowych kąpieli. Piec na drewno musi ponadto posiadać wygodny otwór do czyszczenia oraz duży popielnik. To szczegóły, na które najczęściej nie zwracamy uwagi, jednak są na tyle ważne, że świadczą o dobre jakości paleniska. Można zdecydować się również na piec elektryczny, w przypadku którego nie ma konieczności gromadzenia i dokładania drewna oraz rozpalania ognia. Piec posiada termostat (pozwala regulować temperaturę i wilgotność powietrza) oraz timer. Jest przy tym bezpieczny i niezawodny. Najczęściej jest wykonany ze stali nierdzewnej. Przed wejściem do sauny należy za jego pomocą ustawić żądaną temperaturę, wilgotność oraz czas pracy pieca. Wybierając piec do sauny należy wziąć pod uwagę kubaturę budynku, co pozwoli określić nam moc urządzenia (przyjmuje się, że na 1m3 potrzebny jest 1 kW pieca). Istotna jest również informacja, jaka ilość osób będzie przebywać w saunie w jednym cyklu i jaki chcemy w niej stworzyć klimat (łaźni parowej, sauny fińskiej lub pośredni). Nie bez znaczenia jest też kształt sauny.

Domowa sauna czy łaźnia parowa? To marzenie wielu osobom udaje się zrealizować. Wystarczy dobrze przygotować pomieszczenie, w którym chcemy mieć saunę, następnie prawidłowo ją wyposażyć. Piec do sauny jest najważniejszy, niemniej istotne są generatory pary oraz systemy sterowania temperaturą i wilgotnością. A potem pozostaje już tylko czerpać radość z kąpieli, z której mogą korzystać nie tylko dorośli, ale też dzieci. Wszystkim bowiem wychodzi ona na zdrowie.